| 123456789eooo a întrebat:

unghiile mele de la picioare sunt galbene iar cea de la degetul mare e putin maronie.nu ma doare si nici nu trebuie sa cada. nu stiu de ce s-a facut asa. ce tratament imi recomandati astfel incat unghiile mele sa aiba un aspect frumos si sanatos multumesc!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Foarte probabil sa fie vorba despre o forma de onicomicoza( in cazul celui mai avansat stadiu al infectiei care implica toata unghia, aceasta este opaca, groasa si de culoare galben sau maro ). Boala este o infectie fungica a unghiilor de la picioare sau maini( produsa de dermatofiti din genul Trichophyton sau de ciuperci din genul Aspergillum, Fusarium etc.) Prin examen de laborator se poate stabili daca este provocata sau nu de catre dermatofiti.Infectiile cu ciuperci Candida sunt rare iar cele cu ciuperci Fusarium nu raspund la tratament.
Tratamentul depinde de tipul bolii si trebuie recomandat de catre un medic specialist in dermatologie. Asadar, du-te la dermatolog.
Numai bine!

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici articolul meu cu unghii ingalbenite

http://www.sfaturilemariei.com/......galbenite/

Răspuns utilizator avertizat
| Heydi a răspuns:

Salut! aceeasi problema a avut-o si mama mea, aceasta e o micoza sau mai bine zis o ciuperca care traieste sub unghii. Dupa ce faci baie si pielea si unghiile sunt moi trebuie sa aplici o crema, mama a folosit Mibazon sau Triderm se gasesc la farmacie si nu sunt foarte scumpe.Incearca sa pui cat mai multa crema sub unghie si pe la cuticule.
Funda?happy