| împreunăfacembine a întrebat:

Bună,

Unghiile mele de la picioare (in special de la degetele mari) imi cresc foarte haotic. Sunt deformate, galbene și nu stiu, foarte urate.

Ce as putea sa folosesc pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai ciuperci pe unghii (culoarea galbena asta indica).
Se poate trata stergand locul cu solutie de bicarbonat de sodiu, de 2 ori pe zi, respectiv dezinfectarea si ale incaltamintelor si ciorapilor folosite, tot cu solutie de bicarbonat.
Trebuie sa ai mare rabdare, procedura de tratament poate dura chiar cateva luni, mai ales daca se re-infecteaza (de la incaltaminte /ciorapi).

| aXy99 a răspuns:

Sa mergi la dermatolog, s-ar putea sa ai o problema.