| Fang12 a întrebat:

Am facut un curs pentru unghii cu gel si am inceput sa fac unghii cu gel acasa. I-am facut lui matusa mea, lui mama si inca la o prietena. La mama i s-au rupt varfurile repede ca i-am facut cu prelungire si la prietena aceea la fel doar ca azi i s-a rupt tot asa o unghie si i-am spus sa vina sa o reconstruiesc iar. Nu inteleg de ce, eu cand mi-am pus singura la curs unghii cu gel au rezistat o luna si ceva, iar acum nu stiu unde gresesc. Eu folosesc gel 3 in 1 de la cupio si primer 2 acid free si dupa ce am pilit si curatat bine unghia naturala, folosesc primer dupa care am pus baza, adica gelul ala 3 in 1 bag, in lampa si dupa pun sablonul. Bine dupa care pun gel tot 3 in 1 si depinde cat vreau sa prelungesc unghia apoi bag in lampa si dupa pun iar gelul pentru constructie iar dupa in lampa. Ar trebuie sa mai pun un strat de gel dupa? Nu ingeleg de ce se rup repede si unde gresesc.

Răspuns Câştigător
| Eiwhwbsbd a răspuns:

Poate nu ai lăsat unghiile suficient timp la lampă. Ai folosit top coat?
E posibil să fii intrat aer sub gel dacă nu ai sigilat bine.
P.S. și eu fac unghii cu gel acasă și nu am făcut niciun curs, iar mie imi stau o lună fără probleme

8 răspunsuri:
| Fang12 explică (pentru Eiwhwbsbd):

Nu, am folosit doar primer dupa am aplicat gel pentru baza, la mama si prietena mea s-a rupt unghia doar la varfuri de la varf s-a rupt. Eu cred ca mai trebuia sa mai pun inca un strat de gel ca erau cam subtiri ca le.am facut mai finute ori le.am pilit prea mult...

| Fang12 explică (pentru Eiwhwbsbd):

Si unghiile in lampa le-am lasat mereu 120 de secunde

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Fang12):

Gelul trebuie pus intr-un strat mai gros si apoi pilit
Sigur asta e problema, ai pus prea putin gel
Si trebuie sa folosești top coat semi pentru că altfel unghiile nu vor ține

| Fang12 explică (pentru Eiwhwbsbd):

Aha, si cand se foloseste top coat ca n.am auzit de el? Multumesc

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Fang12):

Top coat-ul este ultimul strat pentru rezistenta. Este transparent
Si trebuie folosit neapărat

| Fang12 explică (pentru Eiwhwbsbd):

Se foloseste dupa ce ai pus gelul?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Fang12):

Da

| Fang12 explică (pentru Eiwhwbsbd):

Ok mersi