| Bulboacă10Teo a întrebat:

Voi ce părere aveți despre siguranța în saloanele de tuns? După ce frizerul termină un client de aranjat, schimbă lamele aparatului de tuns ori foarfeca sau măcar le sterilizează?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Lamele" aparatului de tuns nu se pot schimba.
Nici dezinfectare la un aparat electric nu se poate face.
Ca urmare, ramane dezinfectarea de acasa: te speli bine la cap dupa tunsoare! tongue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se întâmplă asta. De câte ori am fost destul de recent acolo, nu am observat așa ceva.

| anonimg a răspuns:

Asa ar trebui sa se faca, dar nu se face. Lamele folosite le arunca, si se pune acel guler nou la gat. Dar foarfecele si pieptenele nu sunt sterilizate.
Mi-as dori si eu mai multa igiena in privinta aceasta.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonimg):

Cred că frizerul n-ar refuza dacă ai veni cu mașina ta de tuns, foarfeca, pieptănele și ce mai ai tu nevoie.
Se pot lua boli de piele și mai multe, mai ales dacă te taie din greșeală ( sunt cazuri ).
Dar se întâmplă rar chestiile de genul.
Și asta din cauza oamenilor care au boli de piele etc și nu vor să zică frizerului asta, pentru că nu i-ar mai tunde fără o foaie de la medic... Normal ar trebui să vină ei cu mașina lor de tuns etc.
Dacă vrei să faci asta, să știi că nu sunt scumpe. Poți găsi o mașină de tuns bunicică la 100-150 lei, iar restul mult mai ieftine.
( Nu sunt sigur dacă o să accepte să te tundă cu ele, dar eu aș accepta )

| Kevinn2000 a răspuns:

Normal așa ar fi, să ai mai multe foarfece, pieptăne etc, și să tunzi fiecare client cu pieptăne, foarfece și tot ce mai folosește diferite. ( Prin tot, mă refer la cele care merg dezinfectate și sterilizate ).
Dezinfectarea și sterilizarea mi se pare că durează 24 de ore, deci nu ai cum să le sterilizezi pe aceleași pentru următorul client.