| xandra0301 a întrebat:

Buna ziuaaa.
Aveți idee unde pot găsi (in București) un centru sau magazin unde se sufla argint pe bijuterii?
Mi-am luat recent un lănțișor iar in descriere scria ca este din argint dar sunt in dubii așa ca as vrea sa merg undeva sa îl fac.
Multumesc frumos ❤️

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

"Suflare" cu argint se poate face chiar si acasa, prin electroliza. Ai nevoie doar de o celula de baterie de masina si un obiect de argint vechi, de sacrificat (de exemplu o lingura).

Daca ai dubii in privinta continutului de argint, acesta se poate verifica la o bijuterie.
Eu cred insa ca, dubiile tale sunt cauzate de innegrirea lantisorului, care este DOVADA continutului de argint!

Argintul se innegreste in timp (se oxideaza), mai ales daca este in contact cu pielea purtatorului.
Daca si la tine e aceasta situatie, atunci poti curata lantisorul acasa, cu solutii speciale, dar si cu o solutie de bicarbonat de sodiu in apa (1:3).
Citeste si acest articol:
http://metaphora.ro/......-impecabil