| Katie67908 a întrebat:

Cam de la cati ani e ok sa te maciezi? Am o prietena care are 12 ani si se da cu putina pudra, blush si gloss.Care este cel mai rau lucru care se poate intampla daca te machiezi de la aceasta varsta?

9 răspunsuri:
| LarriBia a răspuns:

O să arăți ca o babă la 20-30 de ani, cu pielea zbârcită laughing. Exagerez, e vorba de tine, să te simți bine în pielea ta fără machiaje. happy

| MariA00 a răspuns:

Iti pot aparea tot felul de bubite sau cosuri, iar in cativa ani iti pot aparea si riduri.

| mixxjim a răspuns:

Pai se poate umple de cosuri, poate face alergii iar la 20 de ani o sa arate la ca 40 straight face
Merge putin blush la o ocazie sau petrecere ceva, glossul merge, mai ales acum iarna, dar pudra nu e deloc ok la varsta asta, pudra e buna de-abia dupa 30-35 de ani, cand incep sa apara ridurile, ca le estompeaza.

| Melancolică a răspuns:

La 12 ani un strugurel şi atât trebuie folosit... de la 16 ani în sus începi încetul cu încetul să foloseşti machiajele.
Baftă!

| Woman2Womanro a răspuns:

Cel mai rau ucru este sa iti afecteze pielea: uscare exagerata, iritatii, imbatranirea pielii. Insa asta nu depinde de machiatul propriu-zis, ci de produsele folosite si de ingrijirea tenului. Tenul trebuie demachiat in fiecare seara si sa ai grija ca produsele folosite sa fie de calitate. Totusi, la 12 ani nu cred ca e nevoie de machiaj. dar fiecare decide pentru el.

| Cehin13 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa incepi sa te machiezi pe la virsta de 16-17 ani.Si eu cunosc o fata care a inceput sa se machieze de la virsta de 11 ani si acum arata foarte rau nemachiata.Si cel mai rau este ca daca te machiezi de mica, cind vei fi mai mare pielea o sa arate mult mai batrina decit esti de fapt.
Sper ca te-am ajutat! O seara faina!

| BebelushaRoz a răspuns:

Iti strici tenul si o sa ti se umple fata de cosuri. Machiajul trebuie folosit foarte rar chiar si de persoanele mai mature, mai in varsta. Pielea trebuie lasata libera, sa respire, nu trebuie sa o incarci de fond de ten, pudra sau alte feluri de machiaj.

| alexbricucleo a răspuns:

O sa-ti strici tenul de la varsta asta eu cred ca iti sta bine doar cu niste ruj de seama ta si de la maxim 16 incolo zic... parerea mea (" am avut o colega care si-a facut tenul din cauza lor ")

| ninette27 a răspuns:

Pai in primul rand nu e bine sa te machiezi pentru ca la o varsta destul de frageda pielea este foarte fina si sensibila. Nu te lua dupa prietena ta pentru ca pe la 40 de ani o sa ai riduri si o sa regreti. Nu merita sa te risti sa te machiezi caci nu e bine si poti sa te machiezi doar in cazul in care mergi la o petrecere sau la o seara deosebita. Asa ca iti propun sa ramai asa cum esti si sa fii naturala.