| BeautifulAngel a întrebat:

Care este cel mai bun sampon antimatreata?

16 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Folosesc un şampon de la Bioderma la prescripţia medicului. Îl folosesc timp de 6 săptămâni de 2 ori pe săptămână. De la prima folosire s-a redus problema cu mătreaţa şi părul nu s-a mai îngrăşat aşa de repede.

| StartingANewLife a răspuns:

Eu foloseam wash&go si ma umplusem de matreata. De cativa ani am schimbat pe head&shoulders si n-am mai avut nicio problema. E putin mai scumpicel, dar merita.

| TakeMeHome a răspuns:

Bună!
Nu poți să te iei după un șampon care este foarte folosit și ești demodat/ă dacă nu-l folosești și tu.
Părerea mea e că e o prostie să te speli cu șamponul cel mai folosit, așa cum fac mulți. NU. Fiecare are pielea diferită, fiecare are gusturile lui, nu trebuie să te speli cu ce se spală și alții. Toți avem mătreață, toți avem câte-o problemă laughing.

Și eu aveam mătreață și am dat banii degeaba pe toate șampoanele „anti-mătreață". Nu îți spun să nu le folosești, dar la mine nu a funcționat, dimpotrivă, aveam și mai multă mătreață.
Acum, mă spăl cu șampon natural de la Krauter, de urzici. E FOARTE BUN! Părul îmi strălucește și are volum. Șamponul acesta mi-a fost recomandat de un medic dermatolog foarte bun. Crede-mă, nu m-aș despărți de acest șampon niciodată.

În primul rând, trebuie și să știi cum să îți speli părul, ce temperatură trebuie să aibă apa, câtă cantitate de șampon și de câte ori pui, să îți clătești părul cu apă multă, și cel mai important, să nu folosești o mie de produse pentru păr, pentru că acestea vor duce la căderea lui. Poate zici acum „Lasă că nu îmi cade" dar o să se observe cu timpul. Eu îți recomand să mergi la un medic dermatolog, acolo vei afla șamponul potrivit ție. Doar nu voiai să zic „ăă, wash and go e cel mai bun, că ăla îl folosește 80% din univers și dacă nu te speli cu ăla ești condamnat/ă la 60 de ani de închisoare" laughing))). E alegerea ta, îți spun să mergi la dermatolog, n-o să-ți pară rău.

Multă baftă și sper că te-am ajutat.

| IlegalSmile a răspuns:

Buna. Si eu am aceeasi problema. Matreata si n-o suport x(.

Cineva mi-a recomandat sa iau sampon cu petrol de la farmacii. [Eu am gasit la un magazin alimentar] si pana acum l-am folosit o sigura data si sunt foarte multumita de el. Am dat pe el 12 lei parca dar merita si contine toate vitaminele thinking

Bafta ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapun de casa, pute un pic ii facut din soda caustica, manca matreata doamne feri cum rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nizoral, se cumpara de la farmacie si costa 40-50 lei. Este un fel de tratament care te ajuta 100%. happy

Eu iti spun din propria experienta, sampoanele din comert imi ingrasa parul in ultimul hal si imi produc matreata. Adica nici nu ma spal bine si zici ca mi-am turnat uleiul mamei in cap. happy Si pentru uz frecvent poti folosi sampoanele de la Gerovital, tot de la farmacie ( 12-13 lei ). La Cora sunt mai ieftine.

Răspuns utilizator avertizat
| love10andra a răspuns:

Pai sunt mai multe: Garnier, Schauma, Nivea, SAM-PQ. Eu cu toate ma impac foarte bine! Funda?

| Sly a răspuns:

Selsun Blue!

| Raizen07 a răspuns:

Samponul pe care il consider eu cel mai bun antimatreata dar si impotriva caderii parului este : samponul Syoss...cel cu Keratina.
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| gianinap101 a răspuns:

Din experienta mea, salvarea impotriva matretei a venit de la produsele naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Eu am probat zeci de sampoane, cele mai scumpe dar cu nici un efect, doar cu aceste produse naturale m-am vindecat.
Am aflat de ele de la medic si mi-a zis sa folosesc un sampon natural antimatreata, un balsam natural si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai. Mi-a fost recomandat sa folosesc inainte de dus cu vreo 30 de minute sa pun cateva picaturi pe zona unde matreata e foarte puternica si am mancarimi puternice. Apoi la dus ca sa fie tratamentul mai puternic am pus in palma peste sampon si balsam cateva picaturi de ulei. Sanatate.

| 23naw a răspuns:

Wash and go Funda?puppy dog eyes

| AndreyZvanca a răspuns:

Eu am scapat de matreata cu CLEAR

| Adyy_Ady_1992 a răspuns:

Eu folosesc clear si sunt multumit de el tongue

| MadalinaPuluc a răspuns:

Cel mai bun sampon antimatreata din cate am folosit este Elvive cu seleniu. Din pacate nu se mai gaseste pe piata noastra, asa ca eu il comand de pe un site ( Italian Shops) ce expediaza direct din Italia.

| sdasddecstrobgh a răspuns:

Clear