| justFORone a întrebat:

Care este diferenta intre a epila si a depila? fundawinking

Răspuns Câştigător
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Epilarea consta in smulgerea parului din radacina cu un epilator, ceara... iar depilarea doar indepartarea lui cu lama sau cu crema depilatoare...happy

11 răspunsuri:
| anka a răspuns:

A EPILA = A îndepărta de pe piele; a depila. Sunt sinonime.

| IrinaAndreea a răspuns:

A epila insemna a scapa de parul nedorit smulgandu-l din radacina (ex: cu ceara sau cu aparatul), iar a depila e atunci cand indepartezi parul doar de la suprafata (ex: cu lama, crema).

| anonima_4990 a răspuns:

Niciuna...
funda?

| M.madallina a răspuns:

Epilarea este smulgerea firului de par(ex:daca te faci aparatul sau benzile de ceara rece)iar depilarea cand indepartezi firul numai la suprafata nu si la interior(ex:crema, ceara calda, lama de ras).

| hippiemuslim a răspuns:

Epilarea smulge firul, depilarea taie firul.

| luciana_8039 a răspuns:

Diferenta dintre depilare si epilare

Depilarea - este o metoda de epilare temporara a parului care nu afecteaza radacina ci zona firului de par de la suprafata pielii - de exemplu rasul, cremele de depilare (chimic), piatra ponce, manusa pentru epilare.

Epilarea - este o metoda de epilare prin care parul este indepartat de la radacina. Nu orice metoda de epilare va asigura indepartarea permanenta a firelor de par nedorite. Smulgerea parului cu penseta sau ceara este considerata o metoda de epilare temporara, in timp ce electroliza, laserul sau lumina intens pulsata (IPL) sunt considerate a fi epilari progresiv-definitive.
Sper ca te-am ajutathappypupkiss

| ♫♥laurik♥♫ a răspuns:

A epila inseamna a rupe firul de par din radacina ( cand folosesti ceara si aparat )
A depila inseamna a rupe firul de la suprafata pielii nu si radacina
( cand folosesti crema )
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| zapacel a răspuns:

Este exact acelasi lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epilatul se face cu lama, depilatul se face prin smulgere. ceara, penseta etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele 2 cuvinte sunt sinonime