| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt toti pasii corecti prin care trebuie sa treci cand te machezi? Cu ce produs se incepe? Ce crema hidratanta trebuie folosita? Cu ce se curata fata? Cu ce se intretine fata cand nu esti machiata?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E plin Youtube-ul de filmulete in care te invata asta. Cauta "my skin care routine" sau "my morning skin and make up routine" si o sa gasesti o gramadaaaaa. Si in romana gasesti cateva, cauta si in romana.

| Ale5184 a răspuns:

1. Sa ai fata curata si demachiata.
2. Aplici o baza de machiaj corespunzatoare pentru tenul tau
3. Poti folosi si baza de machiaj pentru pleoape pentru ca tine fardul mult mai mult.
4. Folosesti fardul pe pleoape, folosesti tus, aplici genele false/te dai cu mascara
5. Dai o forma sprancenelor dar sa folosesti nuanta potrivita si sa nu para desenate de un copil de clasa 1.
6. Aplici fondul de ten
7. Dai un contur frumos fetei si il intinzi bine.
8. Aplici putin anticearcan
9. Aplici pudra translucida. Imp e sa fie de calitate. O aplici sub ochi, putin pe nas, barbie si frunte.
10. Blush
11. Iluminator
12. Faci contur la buze si aplici rujul
Foloseste apa micelara pentru demachiere. Cele mai bune sunt de la Bioderma sau Garnier, dar sa iti iei pentru tipul tau de ten sau poti folosi ulei de cocos si apoi apa micelara.
Dupa ce te-ai demachiat, te speli bine pe fata. Poti aplica o masca hidratanta. Important e sa te demachiezi de fiecare data si sa folosesti creme hidratante pentru tipul tau de ten.
Bea multa apa
Fa-ti scrub, chiar si din zat de cafea de 2 ori pe saptamana.