| AnndAndra a întrebat:

Ce aparat digital imi puteti recomanda? Sunt amatoare, sa scoata poze clare si sa nu fie foarte scump. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Alegerea unui aparat foto.
Cauta unul sa aiba rezolutia (finetea detaliilor fotografiei ar fi o traducere impropriu spus insa asta este de fapt) de 5 megapixeli, cele cu rezolutia peste 10 sunt si mai bune insa mai scumpe. Oricum dupa aceasta (5)rezolutie nu mai deosebesti o diferenta semnificativa in acuratetea fotografiei, eventual in marimea ei.Pentru familie este arhi-suficient, desigur daca nu doresti foto cu calitati de studio. Apoi Fugi de cele cu acumulator incorporat, se va epuiza si inlocuirea lui o vei face.cumparand.alt aparat(sunt scumpi acumulatori si nu se merita). Alege un model cu 2 baterii R6 sunt trainice si poti avea si rezerve la tine.Sa poate inregistra si format avi sunet si imagine (pentru a filma ceva si cu sunet). Memoria:Sa aiba sd card(cardul acum se da inclus in pret), sa aiba mufa usb pentru al cupla la calculator si a descarca fotografiile.Sa aiba posibilitatea de zoom( apropiere imagine), blitz pentru foto noaptea.Desigur acum sunt moderne si unele au telemetru cu laser,smiledetect,detectie anti ochi rosii etc. Eventual poti vedea daca are si ceva anexe:cable, incarcator, acumulatori inclusi in pret etc.Succes si nu te uita la cat este de dragut, cauta antai calitatea si ce am spus eu mai sus.Desigur vei cere si certificat de garantie la el,si te vei interesa de termenii de garantie si modul cum se procedeaza in caz de defectare, modul de trimitere, taxa colet etc.