| Ioana22B a întrebat:

Ce crema pentru realizarea sau mentinerea acelor bucle lejere in par imi puteti recomanda?

Răspuns Câştigător
| beeepp a răspuns:

Buna:* poti incerca LOREAL SERIE EXPERT CURL CONTOUR SPRAY BUCLE (e foarte bun, eu am parul natural ondulat, dar vreau sa-l mentin pentru multa vreme asa ca folosesc acest produs) sau iti poti face tu propiul spray de bucle happy uite ingredientele- o ceasca de apa fierbinte, 2 linguri cu sare amara..se gaseste la farmaciile naturistice, o jumatate de lingurita de sare normala ( le face neplăcute la atingere, ca şi cum ar fi date cu fixativ), o jumatate de lingurita de balsam de par (balsamul tau obisnuit), cateva picaturi de ulei esential sau parfum.
Mod de preparare-Pune apa fierbinte într-un recipient cu atomizor, apoi adaugă peste ea sarea amară, balsamul şi celelalte ingrediente. Agită sticla timp de două minute ca să se topească sarea amară. Cum se foloseşte
Combinaţia obţinută se pulverizează pe părul umed. Dacă vrei bucle mai lejere, poţi să ştergi părul cu un prosop, fără să freci tare. Dacă vrei buclele mai strânse, lasă părul să se usuce singur. NU trebuie să foloseşti ondulatorul! Bucelele se aşază în mod natural.

3 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Incearca un fixativ de la Taft, cel Super Strong.Parul rezista 48 de ore.happy Sper ca te-am ajutat!

| zuzzaa a răspuns:

Din fericire, exista cateva trucuri pe care le poti incerca pentru a te bucura de buclele tale o perioada mai indelungata de timp.

1. Nu te spala pe cap in fiecare zi! Atunci cand iti speli parul, indepartezi si uleiurile naturale produse de scalp, care te ajuta sa pastrezi orice stil de par, in speta si buclele, mai bine decat parul proaspat samponat.

2. Evita produsele de styling care iti incarca parul! Cremele si gelurile care au in compozitie ceara ingreuneaza firul de par, tragand literalmente buclele in jos. Foloseste in schimb produse care au o formula usoara si care iti confera stralucire.

3. Foloseste o lotiune stabilizatoare! Stilistii se bazeaza pe aceste lotiuni pentru a ajuta parul sa isi pastreze forma, indiferent ca este ondulat sau neted. Este suficient sa sprayezi din acest produs pe parul ud, inainte de procesul de ondulare.

4. Fixativul-cel mai bun prieten! Dupa ce ti-ai ondulat parul, indiferent de mijloace, trebuie sa sprayezi o cantitate generoasa de fixativ deasupra lui. Chiar daca nu este atat de fin la atingere, fixativul iti va contura si mentine buclele.

5. Tine mainile departe! Atingerea parului cu mainile, chiar si neintentionat scurteaza la jumatate "viata" buclelor tale. Degetele pot indeparta produsele speciale de styling menite sa mentina look-ul si uleiurile din palma pot strica buclele.

| CrazYDroP a răspuns:

Nu stiu ce crema ai putea folosi, dar inainte sa-ti faci buclele da-l cu spuma, iar cand termini cu fixativ...bine, acum depinde si de parul tau, daca e mai rar sau bogat, daca ai firul subtire sau gros. Ai putea intreba la magazine de astea de cosmetice, sau ai putea sa te uiti pe internet de ceva creme daca nu ai facut asta deja. Bafta!