| soul1 a întrebat:

Ce culori cu ce culori se potrivesc? ))))

2 răspunsuri:
| Dildau a răspuns:

Culorile complementare : Albastru-Portocaliu, Galben-Mov si Rosu-Verde. Bineinteles ca poti sa adaugi nuante apropiate. Acuma, depinde si de tine cum combini culorile, ideea e sa nu bata la ochi.

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Culorile care se potrivesc sunt acele culori care au nuante apropiate, sunt la fel de deschise sau la fel de inchise. Cele mai frumoase combinatii de culori care se potrivesc intre ele sunt culorile complementare, intra pe acest link:
http://upload.wikimedia.org/......el.svg.png
Unde vei vedea roata culorilor si alegi orice culoare si de cealalta parte a cercului este complementara ei(desi daca te imbraci asa pare strigator arata frumos). De exemplu bleu-marin(alabstrul inchis de pe cerc) este complementar cu oranj.
Un alt mod de a asorta culorile este cu alb, gri si negru. Pentru culori deschise le potrivesti cu negru, pentru culori inchise le potrivesti cu alb, iar pentru culori sterse le potrivesti cu gri pentru ca acesta le deschide culoarea.