| dtgkjdht a întrebat:

Ce inseamna cod etic?

scuze de categorie, dar am nevoie urgent de asta

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Este un cod de morala. Un cod de buna purtare.

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Codul etic este format din totalitatea documentelor cu caracter de „lege interioara" prin care se urmareste respectarea misiunii organizatiei si se puncteaza regulile pe care salariatii trebuie sa le respecte in totalitate.

Un cod etic stabileste acele obligatii care rezulta din lege, dar si cele care deriva din raporturile de munca (de exemplu, completarea si depunerea declaratiei de avere, a celei pentru prevenirea conflictului de interese, al confidentialitatii etc.).

Orice cod etic prevede anumite capitole pe care organizatia le poate dezvolta in mod particular:
reguli privitoare la responsabilitatile salariatilor vis-a-vis de organizatie;
reguli care privesc relatiile care se pot stabili cu clientii, dar si cu mediul extern (parteneri, concurenta etc.);
reguli care vizeaza atitiudinea fata de legea tarii.

Orice cod etic bine formulat trebuie sa cuprinda urmatoarele capitole:
declaratia managerului in care sa se puncteze care sunt principiile dupa care acesta doreste ca organizatia sa functioneze;
enumerarea detaliata a principiilor etice;
stabilirea principiilor si responsabilitatilor pe care le au angajatii;
punctarea standardelor de conduita si a modului de implementare a acestora;
sumarul codului etic;
formularul tip al angajamentului scris al salariatilor prin care acestia se obliga sa respecte codul prezentat.

Daca in cazul institutiilor publice, codul etic este elaborat si aprobat prin lege, in cazul companiilor private, codul etic difera de la o companie la alta si este aprobat de catre managerii acestora.

Existenta, dar mai ales respectarea codului etic este importanta in toate organizatiile care se respecta si aceasta deoarece codul etic are un impact major asupra comportamentelor si deciziilor care se manifesta in cadrul companiilor. In primul rand, prin intermediul codului etic, angajatii sunt „ghidati" in rezolvarea problemelor cu care se conflunta. Li se indica modalitatea acceptata de organizatie de solutionare a conflictelor si li se specifica si sanctiunile pe care le vor primi in conditiile incalarii prevederilor stabilite de codul etic. Astfel se asigura o functionare pe baza standardelor morale aorganizatiei proprii.

Astfel, prin toate prevederile sale, Codul etic stabileste cu claritate „ce e rau si ce e bine" in institutia respectiva, ce e acceptat, tolerat si ce nu este permis. O data cu stabilirea Codului etic se pun bazele unei dezvoltari armonioase a culturii organizationale, care se doreste una puternica, avand la baza corectitudinea si responsabilitatea fata de patronat, angajati, clienti si societate.

Scuze dar e cam lunga explicatia tongue.

| lavida a răspuns:

Nu stiu foarte sigur, dar cred ca reprezinta totalitatea regulilor si normelor pe care le iei in considerare ca persoana...:p