| anonim_4396 a întrebat:

Ce le impinge pe femei/fete sa recurga la chirurgia estetica?

19 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Observa la TV ca asa e ''tru''. Daca ar vedea la TV pe Bianca Dragusanu si pe Daniela Crudu aruncandu-se in cap de la etajul 10 ar proceda in consecinta.
Nu toate insa sunt atat de tampite, unele mai folosesc si capul din dotare.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Observ asta la TV de prin '90. Nu prea am inteles ultima propozitie. Capul din dotarea cui?winking

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Capul din dotarea cui?''

Tare asta laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lime a răspuns:

Poate nu au suficienta incredere in ele insele sau poate au suferit boli sau accidente. Nu cred ca toate persoanele ce isi fac operatii estetice o fac din snobism, unele chiar au nevoie. De exemplu, sunt persoane care, din cauza formei nasului, nu respira bine sau chestii de genu'. Sau am vazut o femeie care si-a pierdut un san. straight facestraight face

| anonim_4396 explică (pentru Lime):

OK. Ai dreptate, n-am explicat pe indelete happy Ma refer strict la modificarea "caroseriei" pentru infrumusetare, pentru atingerea anumitor standarde de frumusete (de ce trebuiesc acceptate?).

| Lime a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca femeile (si barbatii) au anumite "standarde de frumusete" in mintea lor, datorita reclamelor "false" cu femei perfecte, retusate in photoshop sau care stiu sa pozeze in anumite pozitii ce le avantajeaza. Mereu vezi in reviste si la televizor perfectiuni de 90-60-90 ce te fac sa uiti ce inseamna cu adevarat frumusetea. Acum, femeile frumoase, dupa cum cred unii, ar trebui sa iasa pe banda rulanta cu anumite trasaturi: nas nu stiu cum, buze mari, gene lungi, talie de invidiat, etc., iar femeile ce cred in aceste norme de frumusete uita ce inseamna frumusetea adevarata si incearca sa isi modifice aspectul, sa fie si ele "perfecte", că deee smug constiinta asta ne omoara.
Cred ca fiecare femeie e frumoasa in felul ei si ar trebui sa se gandeasca putin, sa fie mai putin superficiala si sa aiba incredere in ea ca sa nu apeleze la operatii estetice.
Standardele de frumusete cred ca sunt doar niste idei preconcepute la adresa acestei calitati.
In calitate de fata big grin, pot sa spun ca toate acestea ne fac sa credem ca suntem candidate perfecte la Miss Uratenia Pamantului, chiar daca nu e asa, iar unele gasesc chirurgia estetica o solutie.
Sper ca am inteles intrebarea thinking si sper sa intelegi si tu ce am avut de zis.(Scuze de posibile dezacorduri thinking - graba asta; ca temele sunt multe si nu le face nimeni )
Sau poate acele don'soare si doamne au fost criticate de alte persoane si au pus prea mult suflet.

| TeIubesccc a răspuns:

Dorinta de a fi mai frumoase decat sunt deja

| anonim_4396 explică (pentru TeIubesccc):

Asta este o tampenie. Tu ce zici?

| TeIubesccc a răspuns:

Daca nu esti de aceeasi parere cu raspunsurile noastre poate stii tu raspunsul corect happy. Daca da, de ce ne mai intrebi?

| anonim_4396 explică (pentru TeIubesccc):

Iubeste pe cine vrei, ca eu nu te-am contrazis. Ai o problema cu perceptia reala a enunturilor. Te rog, nu mai posta aici, imi strici ziua!
P.S. Vorbeste doar in numele tau, nu mai folosi "noi", fiindca nu esti purtatorul de cuvant al comunitatii siteului.

| Kiissa a răspuns:

Vor as fie mai apreciate de catre cineva si nu se considera frumoase asa ca recurg la aceasta metoda zic euthinking

| anonim_4396 explică (pentru Kiissa):

Cine nu te apreciaza pentru naturalete, este ipocrit.

| Kiissa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa cevalaughing)

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Neincrederea in sine? thinking

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

happy Printre altelewinking

| TotLora a răspuns:

Daca este strict pentru a fi mai frumoasa, clar lipsa altor calitati le face sa se transforme in papusi gonflabile. Daca vorbim despre mari defecte care pot fi retusate intervinte intelegerea.