| Robeeert1 a întrebat:

Ce părere aveți despre această rutină pentru un ten puțin sensibil, mixt și acneic: Dimineața spălat pe față cu gel de curățare Effaclar apoi aplicare crema hidratantă Effaclar Mat, iar seara spălat pe față cu același gel și aplicare crema Effaclar Anti-imperfecțiuni Duo(+)? Ar trebui să schimb ceva? Tocmai am inceput această rutină pentru a avea un ten mai bun deoarece acum am inceput din nou să am coșuri.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu as recomanda asta:
- dimineata spalat fata cu apa calda si atat
- imediat cum vii de la scoala sau de afara, spalat fata cu apa calda si sapun
- si automat, inainte de culcare facut dusul zilnic si spalat fata cu apa calda si sapun.
O fata mentinuta curata si curatata intotdeauna cand te intorci de afara, ca sa elimini imediat impuritatile depuse pe fata, de la praf, masini, polen etc, nu are nevoie de creme hidratante sau de geluri.
Preveniti aparitia acneei prin curatarea corecta a fetei si nu veti avea niciodata probleme cu acneea.
Vorbesc din experinta mea si a copiilor mei, care nu am avut cosuri niciodata.
Creme hidratante si gelurile le folosesti dupa 40 de ani.

| Anemona2020 a răspuns:

Te demachiezi cu apa micelara apoi te speli și te mai demachiezi odata. Sau te poți spală și demachia o sa vezi ca încă se oa mizerie de pe fata.

| Bb25 a răspuns:

Dupa parerea mea e ok, si eu am ceva asemanator doar ca mi-a dat dermatologul. Ca sa fii mai sigur poti face un control la dermatolog si iti sugereaza acesta ce e potrivit pentru tenul tau.