| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei care dau foarte mulți bani pe hainele de firma? Adică cele foarte scumpe Gucci, Moncler, Balenciaga, Alexander Mcqueen etc. Mie mi se pare aiurea sa dai 2.000 de lei pe niște adidași sau pe un tricou doar pentru ca scrie ceva pe el oricâți bani ai avea. Și observ ca dau cel mai des copiii de bani gata și cei care au crescut de mici în lux și nu știu ce este munca dar cunosc și oameni foarte bogați care se îmbracă modest deoarece ei știu ce este munca. Mie nu îmi plac nici hainele Guess sau Armani adică eu chiar nu suport sa scrie Armani pe tricoul meu. Mi se pare cocalaresc sa ai un tricou pe care scrie mare o firma. Singurele care îmi plac sunt cele de la Adidas, Puma, Nike. Și mulți spun chestia asta ca dacă nu ai putere de cumpărare este normal sa spui ca nu ai da dar sa vezi dacă ai avea ai da imediat. Eu mi-aș permite haine de firma dar mie îmi place sa fiu modest și sa nu știe lumea ca am bani. Și alții spun ca contează prestanta dar și asta mi se pare o prostie. Ma gândesc oare îți tine mai cald o geaca de 1.000 de lei decât una de 200 doar pentru ca scrie Armani pe ea. Am auzit chiar de la un prieten ca pentru el firmele Zara, Pull and Bear, Bershka etc. sunt de strada și celelalte scumpe sunt de oraș și plimbări.

86 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti permiti sa dai 2000 lei pe un tricou dai daca nu, nu dai. E simplu.

| Zorn a răspuns:

Nu ii vorba de modestie, eu nu as arunca 2000€ pe un tricou, sa zicem, chiar daca e de firma, nici daca as fi milionara. Mi se par super overpriced. Logic ca 80% din pret e brand-ul. Deci, e bun pentru cine vrea sa se simta bine in haine de FIRMA. oh go on

| Adry05 a răspuns:

Pentru noi oamenii de rând cu salarii modeste, da, și mie mi se pare o prostie să dai atâta pe un brand când la mai mult de 3 sfert din prețu ăla îți iei ceva de calitate. Dar pentru vedete care fac bani de un obiect din ăla per concert nu mi se pare așa absurd.
Ultima afirmație n-o înțeleg.

| Adry05 a răspuns (pentru Zorn):

Așa zici acu dar dacă ai avea foarte muulți bani suma aia ți s-ar părea cum ți se par acum 50 de lei să zic, deci n-ar fi mare lucru să-i dai

| JicaContra a răspuns:

Lal, nu prea intelegi ce inseamna SA TE SIMTI imbracat in asa ceva
dpdv practic e intr-adevar o tampenie amarata, dar dpdv al self-esteem-ului ideea e pe pereti

iar ca sa extind ideea ta, de ce ar da cineva un milion de euro pe o masina?!? ca doar una de 20-30mii isi face treaba la fel de bine!
TU CE CREZI?!?

| Holiday a răspuns:

"Ce părere aveți despre cei care dau foarte mulți bani pe hainele de firma?"

Aceeasi parere ca despre cei care conduc o masina de peste 100.000 euro, au un iaht, etc. Deci in general foarte buna. Avand in vedere ca majoritatea celor care cumpara astfel de lucruri sunt persoane care au facut ceva in viata, sau macar familia lor a facut, avem toate motivele sa avem o parere buna. Nu prea ii inteleg insa pe cei care isi dau ultimii bani pe o achizitie foarte scumpa fie ca e vorba de haine, masina, sau orice. Desi, chiar si pe ei, nu i-ar judeca prea aspru, pana la urma merita un rasfat din cand in cand.

| Cristian226 a răspuns (pentru suntserios):

Pai dai dar te gandesti tu dai 2000 de lei pe el pentru ca iti place sau pentru brand? Probabil pentru amandoua dar daca Gucci ar fi fost o firma de 100 de lei si Pull and Bear una de 2000 ai fi dat pe cel mai scump.Nu este vorba ca iti permiti sau nu.Eu cunosc oameni care se imbraca de la magazine obisnuite desi sunt plini de bani.

| Dalmore a răspuns:

Problema nu sunt cei care dau pentru că au, doar cei care dau și apoi flămânzesc o lună pentru niște adidași sau un telefon. Și eu îmi cumpăr parfumuri de lux și am câteva articole de brand, nu am crescut în puf, am muncit ca să am bani pentru așa ceva și nu dau banii pe ele dacă nu mi se par deosebite. Dacă pot să găsesc o bluză la un SH destul de asemănătoare cu una de designer, nu văd sensul să cheltui mulți bani, mai ales dacă nu vreau să o port 10 ani, deci nu trebuie să fie extraordinar de calitativă. Geaca aia Armani nu ține mai cald, dar ține mai mult. Asta dacă nu ești cretin care urmează trendurile de sezon. Gucci și Balenciaga sunt o modă printre săraci acum, a pornit de la vloggerii și trapperii ăștia care s-au îmbogățit din nimic, iar copiii încearcă să-i imite, cu toate că nu înțeleg că-s la alt nivel financiar față de ei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian226):

Mna, ti am zis. Cine isi permite isi ia. Aia e. Si calitatea difera iti zic eu. Una e tricoul de la HM, alta e ala de la Gucci. Rezista de 2-3 ori mai mult si se aseaza cu totul altfel pe tine.

| Cristian226 a răspuns (pentru Dalmore):

Pai s-au imbogatit din nimic, de asta si cheltuie atat de mult.Sunt si oameni care muncesc si dau este adevarat dar majoritatea sunt cei tineri, daca intrebi un oameni de 50 de ani multi dintre ei nu au auzit in viata lor de de Armani, Calvin Klein etc.Am vazut si oameni de la 40 de ani in sus imbracati de firma si arata oribil. Karl Lagerfield spunea care a fost un mare creator de moda:,, Oricine poate arata bine intr-o haina mai putin scumpa.Conteaza sa stii sa le porti""

| Cristian226 a răspuns (pentru suntserios):

Pai eu cunosc oameni mari:medici, profesori universitari care se imbraca obisnuit.Am avut turist un medic din Franta care se imbraca cu papuci si haine de la tarabe de pe plaja.

| mgtow a răspuns:

In Romania generatia veche de oameni se imbraca intr-un stil sarac haine vechi asa. Tineretul vrea ceva mai nou si imediat trage dupa haine cu litere pe ele si chestii similare. Daca as cumpara haine locuind in tara probabil cumpar din import pentru ca e calitate mai buna si mai ieftine din cauza tva scazut.

| Cristian226 a răspuns (pentru JicaContra):

Si cu masina aceeasi poveste da.Pana la urma mai bine dau 20.000 de euro pe un Duster nou decat pe un BMW X6 la mana a doua.Nu imi iau masina la mana a doua doar pentru ca este BMW.Pana la urma toate masinile sunt o gramada de fier.Pe vremuri exista doar Dacie si toata lumea era fericita.

| Dalmore a răspuns (pentru Cristian226):

Întreabă-ți părinții cum a fost când au apărut blugii la noi și cât costa o pereche laughing îți zic eu că salivau la o pereche de blugi CK și unii făceau eforturi să intre în posesia lor și pe atunci. Mereu au fost lucruri la modă, oameni cu bani, oameni fără bani care au încercat să pară că au bani etc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian226):

Nu medicii si profesorii universitari sunt clienții Gucci si Armani.

| JicaContra a răspuns (pentru Cristian226):

Nu ai inteles DELOC raspunsul meu
e un sentiment ABSOLUT DIFERIT sa conduci o masina de cateva zeci de mii de euroz versus cateva sute de mii de euroz cel putin

si hai sa pun punctul pe i

E VORBA DE SENTIMENT, NUMAI DE SENTIMENT, in nici un caz nu e vorba de aspectul practic, iar asta se aplica, cat cuprinde si la haine!

| Cristian226 a răspuns (pentru suntserios):

Eu i-am dat exemplu pentru faptul ca au bani.Au si afaceri, si cabinete particulare. Karl Lagerfield a spus care a fost un mare creator de moda:,, Luxul inseamna sa ai nonsalanta unui tricou intr-o rochie scumpa''

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian226):

Nu au bani. Doar castiga bine.

| Holiday a răspuns (pentru Cristian226):

"Pana la urma mai bine dau 20.000 de euro pe un Duster nou decat pe un BMW X6 la mana a doua"

De ce? Argumenteaza.

In plus, discutia nu este despre haine/masini noi chinezesti vs haine/masini vechi de firma. Discutia este despre cele noi in ambele situatii.

| Cristian226 a răspuns (pentru suntserios):

Poate este asa dar majoritatea din ei nu se imbraca nici macar cu Guess sau Armani care costa destul de putin in comparatie cu Gucci.Eu chiar ma enervez cand ii vad pe unii ca se etaleaza atat cu tricourile Guess care costa 150 de lei.Si Mihai Bendeac a spus ca nu suporta hainele Gucci ci ii plac tricourile basic, gasesti clipul pe Youtube in care ii critica pe cei cu haine Gucci.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian226):

Nu ai inteles nu. Ți am zis. Nu profesorii și medicii sunt clienții Gucci

| Cristian226 a răspuns (pentru Holiday):

Deoarece este nou si nu a mai fost condus de nimeni.Este alt sentiment cand conduci o masina noua nefolosita de nimeni si este mult mai calitativa una noua.

| Cristian226 a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles ce vrei sa spui dar asta nu inseamna ca toti care isi permit haine de la Gucci se imbraca de acolo.Sigur gasesti si oameni care isi permit dar se imbraca modest.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian226):

Tu daca iti permiti pufuleți mananci in fiecare zi pufuleți? Nu ma prind unde bati.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu esti bogat si nu-ti permiti sa cumperi un Armani orginal, iti ajustezi comportamentul si cumperi non-brad haine si incaltari, ca nu conteaza oricum de unde le cumperi, atata vreme cat le porti curate.
Dar ca sa te imprumuti si sa-ti cumperi haine scumpe, inseamna doar ca esti un mare prost, care se sacrifica pentru lucruri fara importanta.

| Nemessys a răspuns:

Ei nu cumpara produsul in sine, cumpara brandul si imaginea pe care le-o ofera brand-ul respectiv. Una e cand te uiti la cineva care are un tricou simplu si alta e cand are un tricou de la un brand foarte popular si scump. Deci. atentia se vinde si in magazine dar e scumpa si nu dureaza mult.

| sawareekh a răspuns:

Ei bine, eu zic ca fiecare face ce vrea. Si eu sincer, cumpar firma de cele mai multe ori, dar daca ai o haina pe tine asta nu te schimba ca persoana!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia care nu muncesc pentru bani arunca pe asa ceva. Aia care sunt nesiguri de valoarea lor ca oameni si cred ca o eticheta ii face mai valorosi. Se intampla sa cunosc persoane care cistiga sume din patru cifre, in euro, lunar, iar prima cifra nu e 1, si nici unii nu se imbraca cu asa mizerii. Sa ia chestii premium care merita, gen The North Face, da, insa nu mizerii gen Gucci si altele de-astea. Never-ever.

| Cristian226 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe chestii de genul North Face, Adidas, Nike dau și eu pentru calitate și arata chiar bine nu pe tricourile de cocalari de la Gucci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristian226):

La Adidas si Nike permite-mi sa te contrazic. La Decathlon au brandul ala al lor Quechua si incaltamintea e de nota 10. Plus diversi producatori autohtoni de incaltaminte din piele care fac produse excelente dar ii gasesti mai usor sau mai greu (Marelbo, S-Karp, altii).