| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei care dau foarte mulți bani pe hainele de firma? Adică cele foarte scumpe Gucci, Moncler, Balenciaga, Alexander Mcqueen etc. Mie mi se pare aiurea sa dai 2.000 de lei pe niște adidași sau pe un tricou doar pentru ca scrie ceva pe el oricâți bani ai avea. Și observ ca dau cel mai des copiii de bani gata și cei care au crescut de mici în lux și nu știu ce este munca dar cunosc și oameni foarte bogați care se îmbracă modest deoarece ei știu ce este munca. Mie nu îmi plac nici hainele Guess sau Armani adică eu chiar nu suport sa scrie Armani pe tricoul meu. Mi se pare cocalaresc sa ai un tricou pe care scrie mare o firma. Singurele care îmi plac sunt cele de la Adidas, Puma, Nike. Și mulți spun chestia asta ca dacă nu ai putere de cumpărare este normal sa spui ca nu ai da dar sa vezi dacă ai avea ai da imediat. Eu mi-aș permite haine de firma dar mie îmi place sa fiu modest și sa nu știe lumea ca am bani. Și alții spun ca contează prestanta dar și asta mi se pare o prostie. Ma gândesc oare îți tine mai cald o geaca de 1.000 de lei decât una de 200 doar pentru ca scrie Armani pe ea. Am auzit chiar de la un prieten ca pentru el firmele Zara, Pull and Bear, Bershka etc. sunt de strada și celelalte scumpe sunt de oraș și plimbări.

86 răspunsuri:
| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

'Avand in vedere ca majoritatea celor care cumpara astfel de lucruri sunt persoane care au facut ceva in viata'
:)) da, au 'facut' ceva in viata, au furat la greu... E la mintea unui copil de 5 ani sa spui ca o persoana cu multi bani sigur a facut ceva pentru societate si o persoana fara multi bani nu a facut nimic. Nu stiu ce sa spun despre moralitatea ta.

Sa revenim la intrebare: apreciez un brand daca e pe eticheta de pe spatele tricoului acolo unde nimeni n-o vede, nu scris mare, pe fata brand-ul.

Asa DA:
https://www.google.com/......ps?/search
Asa NU:
https://www.google.com/......ps?/search

| Mogiojojo a răspuns (pentru JicaContra):

La 40+ (presupun ca ai) ar trebui sa fii mai mult pe ratiune decat pe sentiment. Pe sentiment sunt copiii mici care striga ca vor bomboane; ei sunt nascuti de foarte putin timp si nu au autocontrol pentru ca nu l-au invatat inca.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"laughing da, au 'facut' ceva in viata, au furat la greu..."

Una din perceptiile gresite ale saracilor despre cei cu bani, intr-adevar este asta. Decat sa accepte ca de fapt ei sunt mai prosti decat ceilalti si sa faca ceva ca acest lucru sa se schimbe, prefara sa faca tot felul de supozitii pentru a-si justifica prostia.

"E la mintea unui copil de 5 ani sa spui ca o persoana cu multi bani sigur a facut ceva pentru societate si o persoana fara multi bani nu a facut nimic."

Discutia nu a facut "pentru societate", ci ce a facut pentru el. Dar chiar si referitor la societatea aia de care vorbesti, ia gandeste-te numai la cati le dau astia cu bani un serviciu, o sursa de venit. Nu mai vorbim de taxele platite statului din care sunt platite printre altele si ajutoarele sociale ale trantorilor.

"apreciez un brand daca e pe eticheta de pe spatele tricoului acolo unde nimeni n-o vede, nu scris mare, pe fata brand-ul."

Asta e doar o preferinta. Toate brand-urile au produse cu diferite marimi ale numelui si/sau logo-ului.

"Nu stiu ce sa spun despre moralitatea ta."

Ce puii mei are moralitatea cu discutia asta?!

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

1. Nu sunt saraca si proasta.

Nu vorbesc de toti. 50% au furat la greu si au calcat in picioare alti oameni, 50% sunt persoane speciale inzestrate cu inteligenta.

Nu ei le dau bani, daca vrei sa ti-o zic pe aia dreapta e chiar invers: saracii le dau bani la aia bogati deoarece ala sarac munceste si pentru el dar si pentru seful lui.

Deci da, ii apreciez pe aia din a doua categorie.
Moralitatea intotdeauna te impiedica sa calci pe cadavre:
Gandeste-te ca ai un joc si sunt 2 jucatori, unul din ei are impuse 10 reguli inca de la inceputul jocului, celalalt e 'la liber' cine are mai multe sanse de castig?

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Nu sunt saraca si proasta."

Saraca nu stiu, dar acum doua luni uite ce spuneai tu insati despre tine:

"Nu aveti cateodata impresia cand va uitati la raspunsurile voastre de pe TPU din trecut ca sunt absolut prostesti si idioate? Mie mi se intampla tot timpul si ma gandesc 'cat de retarda pot fi?'"

"https://www.tpu.ro/......testi-si/"

Asa ca...

"Nu vorbesc de toti. 50% au furat la greu si au calcat in picioare alti oameni, 50% sunt persoane speciale inzestrate cu inteligenta."

De unde ai scos cifrele astea?

"Nu ei le dau bani, daca vrei sa ti-o zic pe aia dreapta e chiar invers: saracii le dau bani la aia bogati deoarece ala sarac munceste si pentru el dar si pentru seful lui."

Daca nu le-ar crea astia posibilitatea sa faca ceva, saracii ar fi mult mai saraci.

"Gandeste-te ca ai un joc si sunt 2 jucatori, unul din ei are impuse 10 reguli inca de la inceputul jocului, celalalt e 'la liber' cine are mai multe sanse de castig?"

Pornind de la acelasi nivel, cu aceleasi reguli, unii ajung mai sus, altii mai jos. E un fapt, o realitate. In concluzie ce spui tu e doar vocea invidiei celor incapabili, puturosi, delasatori, etc.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

'Daca nu le-ar crea astia posibilitatea sa faca ceva, saracii ar fi mult mai saraci.'

Din contra ar fi mai bogati pentru ca ar fi liberi profesionisti.

"cu aceleasi reguli"
Asta ziceam, ca nu au acelasi reguli... sau de fapt au dar le incalca.
Mai bine reformulez: la fel e un joc si ambii jucatori au aceleasi reguli date de la inceputul jocului, unul din ei incalca toate regulile si celalalt face tot posibilul sa le respecte. La sfarsitul jocului primul are mai multe sanse de castig dar e descalificat si totul a fost DEGEABA pentru el.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Deci imi scotocesti prin intrebari? Asta faci?

| JicaContra a răspuns (pentru Mogiojojo):

Lal dude, chiar nu intelegi DELOC natura umana
DE CE, DAR DE CE ar purta unii diamante care costa de LESINI?!?

numai, numai, NUMAI, SI NUMAI pentru sentimentul de a fi "CU ADEVARAT SPECIAL"
ABSOLUTELUTELY NIMIC DE A FACE CU ORICE CHESTIE PRACTICA!

si, DAP, o tona de oameni sunt copii mici toata viata, si cu asta sunt de acord!

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Din contra ar fi mai bogati pentru ca ar fi liberi profesionisti."

Pot fi liber profesionisti si acum. Cine ii opreste? De ce n-o fac? Pentru ca nu sunt in stare si n-ar fi nici in alte conditii.

"la fel e un joc si ambii jucatori au aceleasi reguli date de la inceputul jocului, unul din ei incalca toate regulile si celalalt face tot posibilul sa le respecte."

De fapt unul cunoaste regulile si celalalt nu. Iar cine nu cunoaste jocul, pierde. E simplu.

"Deci imi scotocesti prin intrebari? Asta faci?"

In momentul cand ma contrazic cu cineva, e normal sa stiu cu cine. Poate naiba, e vreo somitate si ar trebui sa ma gandesc daca nu cumva are dreptate si eu gresesc. Dar, dupa cum singura spui, chiar nu e cazul aici.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

'De fapt unul cunoaste regulile si celalalt nu. Iar cine nu cunoaste jocul, pierde. E simplu.'
De fapt amandoi cunosc regulile dar unul dintre ei alege sa le incalce.
Vorbim despre regulile moralitatii, sper ca suntem de acord aici.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Deci esti de acord cu mine?

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Intelege ca pana si la un joc, unu pierde, altul castiga. Depinde cat de bine stii sa joci.
Nu vorbim de moralitate ci de legalitate.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Chiar si de legalitate. Unii fac parte din organizatii criminale si asa ajung sa aiba bani. Si pe ei ii apreciezi? Doar ai spus ca daca un om are bani nu poti decat sa il apreciezi, ai spus cu cuvintele tale. Ca sa nu mai vorbim de coruptie si infractiuni mai 'mici'.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Unii fac parte din organizatii criminale si asa ajung sa aiba bani. Si pe ei ii apreciezi? Doar ai spus ca daca un om are bani nu poti decat sa il apreciezi, ai spus cu cuvintele tale."

Exista si unii care fac bani din activitati ilegale. Si da, dintr-un punct de vedere merita apreciati. Sunt capabili sa-si asume niste riscuri. Sunt multi care castiga 2.000 de lei pe luna care ar vrea sa faca asta, dar nu sunt capabili nici de atat. Si n-are legatura cu moralitatea lor, ci cu capacitatea de a face ceva, orice.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Bai iti zic sigur ca la multi nu ne-ar trece prin cap sa omoram oameni pentru bani, asta ti-o zic eu.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Ok, era exagerat sa spun 'fura de rup', dar sa zicem chiar si daca vrei sa-ti deschizi un magazin din asta de cartier unde se vand alimente unii se gandesc 'oare e ok, e moral sa aduc toate alimentele alea pline de aditivi, zahar si substante daunatoare si sa le vand?
Sau sa zicem ca ai un fast-food, shaormerie si tu esti vegan si vinzi acolo animale moarte si condimentate desi tu ai alte credinte, 'crezi' in altceva. E super ipocrizie sa porti un tricou "friends not food" ( https://www.google.com/......ps?/search ) si sa ai genul asta de afacere.
Si uite asa un om care putea fi 'bogat' a ales sa nu-si pateze mainile cu sange.

Tu ce zici?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Am exagerat tocmai pentru ca si tu ai exagerat cand ai spus ca oricine are bani trebuie apreciat, adica e justificabil.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Si uite asa un om care putea fi 'bogat' a ales sa nu-si pateze mainile cu sange."

N-am inteles nimic, sincer. Daca are ceva impotriva fripturii, de ce nu poate ajunge bogat?! Putea vinde buruieeni, sau masini, sau caramizi, sau crea o secta a celor nepatati, orice.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Poate sa ajunga bogat dar are si multe restrictii daca omul acela are principii, decat unul care n-are principii.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Acum sper ca ai inteles de ce oamenii morali reusesc putin mai greu.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Adica moralitatea e un mare dezavantaj. Atunci de ce o promovezi?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Aha deci sa inteleg ca eu vorbesc la pereti aici?
E ca intr-un joc. Daca la sfarsit cineva te descalifica ca ai trisat ce importanta mai are ca ai castigat? Chiar niciuna.

"Adica moralitatea e un mare dezavantaj. Atunci de ce o promovezi?"
Uite, la fraza asta mi s-a aprins un beculet. Deci tu esti genul de om care calca pe cadavre, da argumente false, minte cand deschide gura si nu are coloana vertebrala. Atunci cuvantul tau e 0 in fata cuvantului meu.
Stii de ce? Pentru ca eu cand deschid gura spun chestii reale nu fabulez doar ca sa obtin orice; deci cuvintele mele EXISTA, ale tale nu.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Daca cineva ar veni si ar omori-o pe ma ta ai aprecia omul ala, l-ai pupa undeva daca e plin de bani? Mergi cu rationamentul tau pana la capat?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

So ya wrong...

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Daca cineva ar veni si ar omori-o pe ma ta ai aprecia omul ala"

Nu-mi convine, dar de ce? Pentru ca nu e in interesul meu sa se intample asta. La fel e si la tine cu orice. Esti sau nu de acord in functie de un interes. Uneori exista conflicte de interese, iar cei mai buni isi impun punctul de vedere. Castiga jocul, cum spui tu.
The winner takes it all.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Iar te plictisesti?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Nu ma plictisesc, nu mai spune asta. Astept sa ajungem la un acord comun.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Defineste "acord". Defineste si "comun".

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Aha, deci zi asa ca esti un mic hedonist si faci orice iti convine doar sa nu te afecteze pe tine si pe familia ta. As fi de acord cu acest concept daca nu ar fi pur irational.
Tu sa zicem ca nu o sa suferi cat traiesti (putin probabil) dar urmasii tai (sa zicem chiar nepotii tai) o sa sufere groaznic si o sa se loveasca de ignoranta pe care tu ai aratat-o societatii de-a lungul vietii. De unde stii ca ei nu o sa fie niste oameni mai slabi (genul ala sensibil) si o sa vina unul cu conceptiile tale de viata si o sa-i distruga, nu ineaparat sa-i omoare fizic dar o sa-i faca sa sufere. O sa poti sa accepti asta? Poate tu inca nu ii cunosti inca (nu stiu daca ai sau nu copii) dar probabil la un moment dat o sa apara si ei. Crezi ca nu o sa te rasucesti in mormant cand o sa stii asa ceva? Sau iti pasa de rudele tale doar pana la gradul 2? laughing

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Stii ce nu inteleg eu? De fapt tu pentru ce militezi? Impartirea averilor in mod egal pentru toti locuitorii planetei? Sau ce naiba?