| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre crema luminozitate si hidratare Gerovital perfect look https://www.farmec.ro/......e-463.html Am 19 ani si vreau sa o folosesc pentru hidratare si pentru un ten mai luminos. A folosit cineva, este buna? Va multumesc!

1 răspuns:
| VreauMiere a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa cumperi produse cosmetice din comert (de la orice firma) pentru ca de obicei au substante chimice adaugate intentionat de producator. Substantele chimice imbatranesc pielea si astfel vei fi nevoita sa iti dai cu cremele lor care mascheaza pielea imbatranita doar cand sunt pe ten si astfel devii un client fidel al producatorului care ii face un profit grasut.
Te sfatuiesc sa iti faci crema hidratanta la tine acasa pentru ca stii ce pui in ea.
Retete naturale sunt mult mai eficiente, benefice si ieftine decat produsele din comert.
Sa nu faci creme care au in compozitie menta sau tei. Menta, teiul si mirosul lor ucid spermatozoizii si astfel barbatii vor fi alungati de langa tine.
Termenul de garantie pentru o astfel de crema este de 3 luni si nu trebuie sa o tii la lumina soarelui pentru ca ultravioletele degradeaza crema.

Lotiune hidratanta facuta in casa

Aceasta lotiune hidratanta homemade contine un amestec de uleiuri care fac adevarate minuni pentru piele.
- 1 lingura ulei de nuca de cocos
- 1 lingura ulei de masline extravirgin
- 1 lingura ulei de floarea soarelui presat la rece
- 2 linguri de piure de capsuni
- 2 picaturi de vitamina E

Intr-un bol mic de ceramica se amesteca uleiul de nuca de cocos cu uleiul de masline si uleiul de floarea soarelui. Se adauga apoi piureul de capsuni si vitamina E(vitamina E este un foarte bun conservant natural) si se omogenizeaza bine. Lotiunea catifeleaza pielea, o hidrateaza si curata machiajul. Se pastreaza la frigider intr-un borcan inchis ermetic pana se termina.

Crema de fata hidratanta facuta acasa pentru ten uscat
- 3 linguri de ulei de caise
- 3 linguri de ulei de avocado
- 3 linguri de ulei de migdale dulci
-3 linguri de apa de trandafiri
-3 linguri de ceara de albine

Intr-o craticioara emailata se pune ceara si uleiurile pe baie de apa, la foc mic pana ce se topeste ceara. Indata ce s-a topit se ia vasul de pe foc. Se adauga apa de trandafiri si se bate bine crema pana se raceste. Se pune intr-un borcanas inchis ermetic si se pastreaza la frigider

Crema hidratanta homemade cu aloe vera
- 2 linguri gel de aloe vera
- o jamatate de lingurita de glicerina vegetala
- 3 picaturi de ulei de jojoba
- 6 picaturi de ulei esential la alegere (in afara de menta sau tei)

Se amesteca toate ingredientele si se pun intr-un borcan inchis ermetic. Se pastreaza la frigider. Crema se aplica pe fata in fiecare dimineata dupa demachiere si tonifiere.

Crema hidratanta homemade cu unt de cacao
- 2 linguri de unt de cacao
- 1 lingura de ceara de albine
- 2 linguri de ceara de emulsifiere
- 1 lingura ulei de migdale
- 4 linguri ulei de susan

Se topesc ingredientele pe o baie de apa amestecand continu. Cand ingredientele s-au topit, se da vasul deoparte si se amesteca pana crema se raceste complet. La sfarsit se adauga cateva picaturi de parfum. Se pastreaza la rece. Crema obtinuta asigura o hidratare foarte buna pielii.

Crema hidratanta se aplica pe fata, intotdeauna dupa demachiere si tonifiere cu varful degetelor. Cremele de fata facute acasa sau cremele organice sunt cea mai buna alegere daca vrei ca pielea sa-si pastreze tineretea pe termen lung.