| gossipgirl_1807 a întrebat:

Ce parere aveti despre roscatele cu ochii verzi?big grin

10 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nicio alta culoare a parului nu a dat nastere unor superstitii si sentimente mai intense si mai contrastante precum culoarea roscata. De-a lungul timpului si a istoriei, persoanele cu parul de foc au fost temute si venerate, urate si adorate, denigrate sau ridicate in slavi. Parul roscat este apreciat astazi pentru culoarea sa intensa si aparte, iar femeile roscate sunt considerate seducatoare, atragand precum un magnet privirile barbatilor. Prejudecatile legate de culoarea parului au existat insa dintotdeauna, iar de-a lungul timpului cele mai expuse acestora au fost persoanele cu parul roscat. Roscatul parului a fascinat, a inspaimantat, a uimit, a starnit ura nejustificata a oamenilor. De-a lungul miilor si sutelor de ani, persoanele roscate au fost temute si venerate, urate si adorate, denigrate sau ridicate in slavi si nicio alta culoare a parului nu a dat nastere unor sentimente, superstitii si credinte mai diversificate si mai contrastante. Iata cateva superstitii si lucruri extreme de interesante despre parul roscat pe care probabil nu le stiai:

In mitologia greaca se credea ca dupa ce mor, oamenii cu parul rosu se transforma in vampiri, iar vechii egipteni considerau culoarea roscata a parului a fi aducatoare de ghinion. Periodic, acestia inchinau tribute zeitatilor in care fecioare roscate erau arse de vii pentru a le estompa culoarea.Superstitii si lucruri fascinante despre parul roscat

In timpul Evului Mediu, parul rosu era perceput drept o culoare a diavolului, iar despre copiii care s-au nascut cu parul roscat se credea ca au fost conceputi prin "pangarire", in timpul relatiilor sexuale din timpul menstruatiei.

In timpul inchizitiei spaniole, persoanele cu parul de culoarea rosu erau considerate a fi vrajitoare si arse pe rug, parul roscat fiind o dovada graitoare a faptului ca posesorii sai au furat foc din iad. In vremuri de demult, si in Germania, parul roscat natural era considerat o particularitate a vrajitoarelor.

Asocierea parului rosu cu lipsa de incredere si "necuratul" s-a pastrat intr-o anumita proportie si in era moderna Adolph Hitler a interzis persoanelor roscate natural sa se casatoreasca intre ele, temandu-se ca acestea sa nu dea nastere unor progenituri pe care le caracteriza drept "deviante".

Se credea ca parul roscat semnaleaza siretenia, istetimea, prefacatoria sau falsitatea, dar si vanitatea si gelozia. Unii oameni se fereau de privirile patrunzatoare ale purtatoarelor de par rosu caci se credea ca acestea au puterea de a deochia.

| Malvina24 a răspuns:

Roscatele cu ochii verzi se pot farda cu un fond de ten bej-auriu, cu o pudra calda de culoarea piersicii, cu rimel inchis maro sau bleumarin, iar fardul de pleoape verde deschis sau bleu, iar seara cu auriu sau bronz.

| Bacemi a răspuns:

Nu judec o persoana doar dupa acest criteriu. Poate fi draguta sau nu.

| candy_2919 a răspuns:

Si eu au ochii verzi

am fost roscata

iar acum sunt ciocolatiu

si toata lumea mi. a zis sa ma fac roscata

pentru ca imi statea foarte bine

nu ca ma laud...

dar fetelor cu ochii verzi le sta bine roscate chiar si brunete:X

| greenish a răspuns:

Eu zic ca sunt foarte ok...de obicei cam asa ar trebui sa fie fetele cu ochii verz, roscate :d

| คเค๓เк a răspuns:

O parere foarte foarte buna big grin
daca observi in avatarul meu e o fata cu parul roscat deci imi plac roscatele si eu vreau sa ma vopsesc asa cand cresc mai mare happy

| BRG a răspuns:

Sînt nişte fătuci frumoase, dulci.

| KidDu` a răspuns:

Sincer... straight face Mie nu`mi plac. da noh gusturile nu prea se discuta straight facethinking
Fiecare cu al lui...

| ade98hannah a răspuns:

Nu prea arata frumos, depinde acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea roscatelor au ochii verzi. Unele sunt frumoase, altele din contra, depinde acum de fiecare in parte.Am o parere buna despre ele, mai ales din cauza ca am avut ocazia sa cunosc una(imi e ruda)si e o persoana extraordinara:matura, calma si inteligenta; iti face placere sa discuti cu eahee hee.