| random1620 a întrebat:

Ce recomandati pentru un ten mai fin, fara cosuri? (creme de la magazin sau chiar facute in casa, orice impotriva acneei)

*mentionez ca sunt la liceu

7 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Mergi la dermatolog

| zurick a răspuns:

Stai, ce laughing
De ce ai folosi un produs împotriva acneei dacă nu ai acnee? Nu e ok să faci asta, trebuie să ai produse de skincare pentru tenul tău.
Apropo de asta, ce tip de ten ai?
Nu poți folosi aceeași produse pentru toate tipurile de ten.
Ele sunt așa gras ( uleios ), normal ( nici nici ), uscat și mixt ( și și de obicei uleios în zona T ( frunte, nas ) și uscat în rest.
Sunt diverse modalități de a afla asta, le găsești pe net.
Apoi, orice rutină simplă include demachiere ( apă micelară garnier roz perfect pentru toate tipurile ), gel de curățare ( poți încerca cerave pentru tipul tău de ten, bioderma mai are fain, dar la fel pentru tipul tău de ten), cremă hidratantă ( depinde ce tip de ten ai, după ce îmi spui, pot da recomandări ) și SPF ( aka protecție solară ce trebuie folosită pe tot timpul anului) -la fel pe tipul de ten, aici e mai complicat să găsești faine.

| Kuroo a răspuns:

Le folosesc de aproape 5 ani si nu am avut probleme.

https://www.helpnet.ro/......iant-400ml

https://www.helpnet.ro/......idiva-40ml

Poti inlocui gelul spumant cu o apa micelara (de la Nivea de exemplu), crema e cea mai importanta. E OK sa aplici dimineata si seara, dupa curatarea tenului.

| yooshi a răspuns:

In niciun caz produse facute in casa.
Daca chiar ai probleme cu acneea mergi la dermatolog
Daca nu ai, construiește o rutina simpla ( un cleanser/ sau doua daca folosesti makeup sau daca preferi double cleansingul) o crema hidratanta si un spf minim 30.
brandurile the ordinary, cerave si inkey list sunt cele mai safe(in opinia mea), poti sa alegi ceva in functie de tenul tau, daca de ex zona T e uleioasa dar obrajii sunt uscati poti folosi diferite creme
Orice vrei sa folosesti fa research si uita te pe yt la dermatologi, nu folosi acizi daca habar nu ai cu ce se mananca and yeah, use spf.
Ah, si bea apa,

| IubescRomânia a răspuns:

Ce recomandă dermatologul.

| moonlightkisses3 a răspuns:

Buna! Poti sa incerci Duac daca ai o problema mai serioasa(e destul de puternic si nu pentru orice ten) sau produsele de la ‘La roche posay’; pentru mine astea au avut efecte pozitive(dar nu mi-au vindecat acneea total) Daca nu vezi rezultate cu cremele, recomand sa mergi la un dermatolog bun care sa iti gaseasca solutia potrivita. smug