Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

Ce remedii pentru buze uscate cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| Vali128 a răspuns:

Unul dintre cele mai eficiente remedii pentru tratarea buzelor crăpate este mierea aplicată pe suprafaţa buzelor, lăsată timp de 15 minute şi curăţată cu ajutorul unei dischete demachiante îmbibate în apă călduţă. Acest proces ajută la eliminarea celulelor moarte de pe suprafaţa buzelor şi la hrănirea în profunzime a acestora sau poti incerca strugurelul.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Camy! Strugurel de buze, sau cremă de mîini puternic hidratantă.

| Florentina9210 a răspuns:

Uscarea buzelor se datoreaza lipsei apei in organism si a factorilor externi: vant, soare etc.
Poti folosi miere, o poti aplica pe buze in fiecare dimineata.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, "strugurelul" este recomandat pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balsam de buze. gasesti la farmacie sau la kaufland.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu venisem de la dentist, aveam buzele praf si mi-am pus margarina/unt si s-au refacut imediat. happy

| PeFuga a răspuns:

In primul rand hidratare din interior, aduca bei suficienta apa. Apoi sfântul balsam de buze, aplicat obligatoriu in fiecare seara inainte de culcare, si ziua de cate ori este nevoie. Poti folosi cam orice gasesti in magazine. Rezonabil ca pret si foarte hidratant este cel de la Nivea pe albastru.

| mnbvf a răspuns:

Mierea de albine.

| nirocino a răspuns:

La cosmetice se găseşte "Strugurel"! Succes!

| RoxanaY a răspuns:

Pui miere de albine pe buze sau iti cumperi un strugurel pentru buze crapate. Aceea chestie care seamana cu rujul. Se gaseste la penny, kaufland, farmacie sau in anumite magazine.

| AndreeaCr explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din pacate, cu balsam de buze nu imi trece, beau si foarte multa apa, cred ca sunt mai sensibila eu.

| Odysea a răspuns:

Buna,
Ca sa nu mai ai buzele uscate, poti sa folosesti miere de albine, strugurelul sau balsamul de buze!
Sper ca te-am ajutat.

| Emmy125 a răspuns:

Crema de galbenele. Te poti da seara, inainte de culcare cu un strat gros. Crema naturala din extract de galbenele, de alea pe care le gasesti in cutiute mici la magazinele naturiste.
Sau, de la farmacie, eu am de la Bioderma ceva pentru buze (Atoderm Levres) care repara buzele.

| blvrryfed99 a răspuns:

Eu de obicei aplic miere pe buze ca sa le hidratez mai ales iarna!