| Antihristul a întrebat:

Fratilorrrrrrrrrrrr, remedii pentru insomnii cunoasteti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumitruS a răspuns:

Depinde care e cauza insomniilor nu poti sa dormi pentru ca:
- te simti rau fizic?
- esti stresat?
- esti anxios?
- ai patit ceva, etc?

Insomniile au o sursa, nu apar neaparat din senin, sunt generate de ceva. In principiu cand rezolvi chestia aia, dispar si ele.

Ca sa-ti dau un exemplu, daca ai bac-ul maine si esti ingrijorat din cauza asta, s-ar putea ca azi sau pana dai examenul sa nu poti dormi. Dupa aia insa, iti revii la normal.

Deci, pe termen lung avem asa: vezi care e cauza/mergi la un psiholog sa te ajute.

Pe termen scurt, iti recomand Bien Dormir Forte cu Melatonina, este vreo 11 lei, il poti lua fara reteta, nu contine substante asa naspa. Contine valeriana si un extract de melatonina, asta este hormonul natural al somnului.

Il iei cu o ora inainte sa te culci, cam asa. Recomandat este insa sa inchizi tv-ul, laptop-ul tableta etc. si sa nu te mai uiti nici mcar o data la telefon.

Dispozitivele astea emit asa zisa "lumina albastra" care suprima melatonina, adica somnul.

Succes, daca iei sa zici dupa aia daca a functionat sunt curios. Eu am incercat si e ok, de obicei functioneaza.

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da, sexul!

| Antihristul explică (pentru baru):

Nu are legatura, doar ma oboseste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numără oile

| Donsavas a răspuns:

Insomnie inseamna sa doresti a adormi si sa fi in imposibilitatea de a face asta. ideea e ca organismul asta nu e la comanda noastra asa cum avem noi chef. Daca dormi 10 ore spre exemplu, nu conteaza cand, nu mai dormi sigur ceva timp, cel putin pana nu iti consumi energia. Daca ai depresie, deprimare serioasa simtita prin indispozitie, atunci e clar de ce ai insomnie. E un semn ca ar trebui sa schimbi ceva la gandirea ta sau la mediul inconjurator. Ai nevoie de o mica schimbare sau acceptare de sine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Somn forțat. La 21:30 te pui in pat. Stingi tv, telefon (eu il las pe muzica), lumina, pc tot. Si stai cu ochii pe pereti pana adormi. Primele zile = dezastru. Dar te vei obișnui. Baftă.

| PumpkinDoll a răspuns:

Somnifere

| AssoX a răspuns:

Trezit devreme + Efort in ziua respectiva = Somn sigur

| Antihristul explică:

Multumesc, pentru raspuns!

| AlinaHighSoul a răspuns (pentru Antihristul):

Poți bea și o cană de valeriană, dar cum am spus nu recomand somniferele, este ceai de valeriană. Cel mai bine înveți să adormi natural, ajută mult acele fundaluri isocronice/binaurale, ele reproduc în creier o stare specifică ca atunci când dormi și poți adormi mult mai ușor și după 3-5 minute de ascultat începi să simți cum pici de somn.

| fatiggue a răspuns:

Somnul

| bopred a răspuns:

De obicei eu deschid geamul, iau aer curat so apoi ma uit pe Youtube so imi vine somnul