| adventure a întrebat:

Ce sa fac sa nu mi se mai ingrase parul asa repede? Adica dupa ce ma spal pe cam imi sta 2 zile bine iar apoi nu-mi mai sta deloc si mi se ingrasa straight face.

Răspuns Câştigător
| ioanabanana a răspuns:

Fratele meu este hair stylist iar eu am aceeasi problema. eu ma spal tot a 2 a zi. sincera sa fiu miturile astea ca nu e bine sa te speli prea des ma enerveaza. degeaba nu ti se ingrasa parul si nu te speli 1 saptamana ca tot iti pute parul si e imbacsit si cu scalpul murdar. asa ca iti recomand sa te speli cat de des iti cereparul. eventual in a 3 a zi poti incerca sa ti-l prinzi cumva sa nu se vada ca e gras. acum sa trecem la sfaturi concrete: apa foarte fierbinte excita glandele sebacee de pe scalp si astfel vor produce mai mult sebum. deci ai putea in primul rand sa eviti apa foarte fierbinte. in al 2-lea rand poti incerca sa folosesti un sampon specific. ai grija la masca: tapoteaza parul cu un prosop inainte sa aplici masca (altfel apa in care e imbibat dupa clatirea de sampon o sa dilueze masca) si ai grija sa aplici masca intr-o cantitate mica si doar pe varfuri. clateste bine! e bine sa eviti sa te usuci cu uscatorul la o treapta de temperatura foarte inalta(tot datorita caldurii si a glandelor). ai grija ce produse de par folosesti; evita ceara spre exemplu si luciul de par; imbacsesc. iti mai dau un pont: au iesit pe piata sampoane uscate. le pulverizezi pe par, te piepteni si iti absorb sebumul. prelungesti viata coafurii cu inca 1 zihappy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Șampon pentru păr gras, balsam fortifiant și o mască puternic hidratantă.
Pa, pa.

| BeHappy_7009 a răspuns:

Sa nu te speli in fiecare seara cum zice andrei. Cel mai indicat este sa fie spalat la 2-3 zile doar cu sampoane speciale pentru parul gras, daca il speli in fiecare zi risti sa devina uscat si fragil. Vezi ca sunt o gramada de produse prin magazine, unele sunt la un pret destul de bun.
Eu iti recomand Foltene Sampon pentru Par Gras, este un pic mai scump, dar merita.

| andreii2 a răspuns:

Esti baiat sau fata?
Eu sunt baiat si ma spal in fiecae seara. Daca nu ma spal ziua urmatoare se face aiurea.
Faci si tu un efort si te speli mai des:d

| andreii2 a răspuns:

Eu sunt baiat si am aceeasi problema chiar daca am parul de2-3 cm. Spala-te in fiecare seara. Nu stiu daca este vreo solutie sa nu se mai intample asta