| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre epilarea definitiva? (fotoepilarea) A incercat vreodata cineva? Doare? Merita? Si, cat costa?

4 răspunsuri:
| Daniela1Laur a răspuns:

Prin intermediul procesului de epilare definitiva, lumina intens pulsata penetreaza pielea si este absorbita de melanina din firele de par. Aceasta lumina puternica, la contactul cu pielea se transforma in caldura iar firul de par transmite caldura radacinii lui, distrugand-o. Sute de foliculi de par sunt astfel anihilati cu fiecare impuls de lumina. Aceste fire de par tratate cad in maxim 14 zile. Cu cat parul este mai inchis la culoare, deci cu cat contine mai multa pigment (melanina) cu atat rezultatele sunt mai bune. Parul deschis sau cel fin, subtire va fi mai dificil de eliminat, dar nu imposibil. Nu doare deloc, nici nu simnti, si se merita. Epilarea definitiva e aprox. 1 mil.

| ana0metalhead a răspuns:

Fotoepilarea este noul trend în materie de epilare, susţin cosmeticienii. Procedura este nedureroasă şi se bazează pe distrugerea ireversibilă a foliculului pilos cu ajutorul luminii. Drept urmare, celulele se încălzesc şi se distrug definitiv, susţin specialiştii. Efectul pozitiv este înregistrat deja după prima procedură, însă pentru a atinge scopul dorit şedinţele de fotoepilare trebuie repetate.

| eoooo a răspuns:

Epilarea definitiva se obtine prin distrugerea radacinilor firelor de par aflate in derm prin intermediul caldurii - temperatura de 70 grade Celsius la care sunt aduse celulele germinative ale firelor de par, selectiv.

3. Prin aceasta procedura, radacinile firelor de par sunt distruse si, daca tratamentul este efectuat corect, nu ar trebui sa se mai refaca.
http://www.epilaredefinitiva.com/preturi.html

Nu este nedureroasa...doare chiar rau. Senzatia e ca te arde cineva cu fierul de calcat;)) Funda?:o3

| Smotocella a răspuns:

Nu stiu cat costa exact dar e foarte scumpa:p