| LanguageMaster a întrebat:

Ce sunt hainele outlet?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hainele outlet sunt cele scoase de pe raft (din vanzare), de obicei la terminarea sezonului.
Stocul scos din vanzare se vinde la pret redus, en gros (mai rar: en detail (outlet).

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut! Magazinele outlate vând produse de calitate redusă, astfel prețul produselor este mai mic. De asemenea pot avea produse de firmă, rămase în stock-uri din cauză că nu se vând, astfel le dau la un preț mai mic. În outlate-uri pot exista și produse cu mici defecte, care la fel, sunt vândute la un preț mai redus.