| whocares5147 a întrebat:

Ce sunt pantalonii raiati? Din ce material sunt facuti? Sunt ca blugii?

1 răspuns:
| C17H21NO4 a răspuns:

Raiatul esteobtinut prin rasucirea fibrelor de bumbac in asa fel incat atunci cand sunt tesute, se aseaza una paralela cu cealalta, obtinandu-se astfel materialul de raiat. Din acest material sunt fabricate mai multe tipuri de imbracaminte, cum ar fi: camasi, veste, sacouri si pantaloni.
Desi diferentele nu sunt foarte mari, raiatul se poate gasi sub 2 forme: mai des si mai rar, cel din urma presupunand faptul ca dungile paralele sunt mai late, astfel materialul este mai gros si ne va proteja mai bine de temperaturile scazute: