| anonim_4396 a întrebat:

Blugii intra la apa?(se stramteaza?). Dar din ce sunt facuti? Bumbac sau denim?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da.Blugii sunt facuti unii numai din bumbac altii din denim(cei elastici) si intra la apa in lungime la prima spalare(definitiv), daca nu sunt prespalati din fabrica, si se si stramteaza, dar se lasa dupa cateva ore de purtat

| dalea a răspuns:

Blugii sunt facuti din bumbac si in acelasi timp, si din denim.Asta pentru ca "denim" este o tesatura relizata din bumbac, specifica productiei de blugi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bumbac. Uite aici povestea http://www.ticataca.ro/2010/01/blugi-denim-sau-jeans/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blugi nu au cum sa fie făcuți din bumbac pentru ca nu ar mai fi blugi. Cei din denim nu au cum sa intre la apa restul adică cei supraelastici sau mai știu eu ce alt material, da, pot intra la apa deși cam rar sa intre niște blugi la apa și chiar dacă intra puțin se lasă după prima purtare.

Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Denim este o tesatura pentru blugi 84% bbc si restul poliester (elastan ). Deci avand bumbac intra la apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista tesatura numai din bumbac, ar intra la apa foarte mult, toate tesaturile pentru blugi au adaosuri ca sa nu intre la apa, in principiu elastan.