| mada_4633 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu mi exfolieze unghiile?

Răspuns Câştigător
| LoryM22 a răspuns:

Este mai bine să previi, mănîncă lactate, fructe, cereale, nuci si alune; înlocuieşte, treptat, cafeaua cu sucul sau ceaiul.
Poţi, de asemenea, să încălzeşti puţin ulei de măsline, să storci câteva picături de zeamă de lămâie şi să ţii unghiile în acest amestec, până se răceşte. Rezultatul te va încânta: vei avea unghii mai ferme şi manichiura va fi mult mai simplu de făcut.
Când speli, foloseşte mănuşi protectoare, pentru a evita contactul mâinilor cu detergentul sau clorul. Nu folosi regulat unghiile false. Sunt ideale ca soluţie de moment, dar, după o aplicare îndelungată, unghiile naturale vor fi degradate.

unghii_oja_proces.jpgÎn plus, piaţa produselor cosmetice este variată şi îţi oferă numeroase moduri de îngrijire a unghiilor. "Favisan" îţi recomandă un lac de unghii cu aloe, glicerină şi germeni de grâu care întăreşte, hidratează şi menţine umiditatea unghiilor. De la "Avon" poţi achiziţiona un întăritor de unghii ce previne ruperea şi exfolierea acestora. Înainte de culcare aplică o cremă emolientă de la "The Body Shop" pe mâini şi pe unghii.

3 răspunsuri:
| georgi1897 a răspuns:

Poti incerca tratamentul de la Avon(la mine a functionat). Dar trebuie sa il folosesti regulat si este ca un lac iti lasa unghiile foarte lucioase.
Dai funtita?

| AlecSSyA a răspuns:

Si eu vroiam sa iti dau tot sfaturile de mai jos. Dar am citit intr-o revista de tratamente naturiste ca poti sa iti masezi unghiile cu uleiuri speciale cum ar fi cel de cedru, dar si uleiul de masline face minuni.

| Drunkenhearts a răspuns:

Pune pe unghii in fiecare zi ulei de masline si tine-le asa 15-20 apoi clateste-le bine cu sapun si fara sa stergi ungiile de apa, usucale cu feonul la cea mai slaba putere.