| xGwenX a întrebat:

Ce trucuri cunoasteti pentru picioare super fine?
funda **

4 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Pai, trebuie sa te epilezi inainte de toate. Cea mai buna modalitate este epilarea cu ceara. Te poti da cu un lapte de corp pe picioare. Am auzit ca se pot face impachetari cu ciocolata (pe tot corpul) si asa vei capata o piele super fina. Poti sa te dai si cu un spray pentru corp pentru a mirosi frumos (sunt de la Avon). Cand te speli, foloseste gel de dus si un sapun delicat cu pielea (de la Dove). In final, poti sa-ti faci si pedichiura. Se poarta foarte mult lacurile de unghii inchise la culoare (mov inchis, negru). Sau daca nu vrei ceva inchis la culoare, incearca niste culori tari care iti plac tie. Inainte de oja, aplica un lac de unghii protector. Sper ca te-am ajutat!

| christina94 a răspuns:

Orice ritual de infrumusetare trebuie sa inceapa cu indepartarea celulelor moarte. Acestea blocheaza porii si ii dilata, nu lasa dermul sa respire, impiedica hidratarea corecta si pot da pielii un aspect obosit, tern. Prin gomaj facilitezi aparitia de celule noi.
Rezultatul instant: o piele mai frumoasa si mai catifelata!
Rezultate pe termen lung: o piele mai sanatoasa, textura imbunatatita, stimularea circulatiei!
Pentru rezultate optime, iti recomandam sa incerci tratamente de exfoliere o data pe saptamana. Iata cateva idei:
Tratament cu sare
Adauga intr-o ceasca ¼ sare de mare, ulei de masline cat sa acopere putin sarea si apoi amesteca. Aplica pe tot corpul si masati. La sfarsit, clatiti din abundenta. Poti aplica ulei de masline pe corp si apoi sa masezi cu sarea de mare. Rezultatul este la fel de benefic.
Tratament cu malai
Amesteca malai cu gelul tau de dus preferat sau prepara un amestec format din malai si albus de ou.
Tratament pentru piele sensibila
Daca ai pielea mai sensibila, ingredientul principal al scrub-ului ar trebui sa fie zaharul brun. Amesteca-l cu o parte egala de ulei de cocos (extra virgin), ulei de migdale sau ulei de masline. Acesta din urma nu este tocmai aromat, dar are efecte incredibile asupra pielii. Poti adauga si cateva ta picaturi de ulei esential in functie de preferintele tale. Amesteca toate ingredientele si aplica prin miscari circulare. Insista pe zonele mai aspre. Acest tratament are si rol hidratant.
Tratament cu zat de cafea
Zatul de cafea este cel mai cunoscut remediu impotriva celulitei. Il poti freca efectiv pe pielea umezita sau il poti amesteca impreuna cu putin lapte de capra. Tratamentul este delicat, fiind indicat si pentru pielea sensibila.
Scrub hranitor
Foloseste un fruct de papaya pasat, amesteca-l cu doua linguri de fulgi de nuca de cocos si cateva picaturi de ulei de masline. Vei obtine un exfoliant natural cu proprietati hranitoare. Yummy!
Tratament cu capsuni
Acesta este tratamentul meu preferat din cauza ingredientelor incredibil de eficiente: capsuni, suc de lamaie si lapte de capra. Acidul Alfa Hidroxi are oricum proprietati exfoliante, iar rezultatul este mult peste asteptari!

| AnnePlatt a răspuns:

1. Exfoliaza. Exfolierea pielii picioarelor are un rol important in cosmetica trupului. Pielea ar trebui exfoliata o data sau de doua ori pe saptamana, pentru a indeparta epiderma veche si a expune stratul de piele nou. Totusi, atentie la exfoliat pentru ca pielea sa nu se irite. Pentru exfolierea pielii de pe picioare, pur si simplu spala cu sapunul obisnuit. Clateste cu apa si apoi incepe exfolierea. Incepe cu gleznele si maseaza usor ascendent. De la glezne urca pana la solduri. Asigura-te ca insisti in anumite zone, cum ar fi genunchii, pielea din spatele genunchilor si pe gambe.
2.Alege o crema exfolianta buna pentru picioare. Asigura-te ca ai ales o crema exfolianta buna pentru picioare.
3.Indeparteaza parul de pe picioare fara sa-l razi. Pericolul este acela ca ti-ar face pielea aspra, ar aparea taieturi si fire de par crescute pe sub piele, mai ales daca nu procedezi intr-un mod corespunzator. Daca ai observat ca folosirea acestei metoda cauzeaza probleme picioarelor tale, poti incerca alte alternative de indepartare a parului. Una dintre acestea ar fi crema epilatoare. Avantajul de a folosi o astfel de crema este acela ca picioarele nu sunt aspre si in plus, se poate ca parul sa creasca mai greu dupa folosirea acestei creme. Daca parul de pe picioare este lung si des, atunci o alta metoda ar fi ceara de epilat. Sa te epilezi cu ceara poate lua ceva timp. La primele incercari ar trebui sa rogi o prietena sa te ajute.
4.Incearca diferite creme si lotiuni pentru reducerea cresterii parului. Unele produse de pe piata au efectul de a reduce cresterea parului de pe picioare.
Foloseste o crema hidratanta! Odata ce ai indepartat straturile de par de pe picioare, se poate sa apara si un strat de piele aspra. Asigura-te ca folosesti o crema hidratanta buna pentru finetea picioarelor tale. Poti folosi lotiuni din crema de unt de shea, unt de cacao sau aloe vera.

5. Urmeaza aceste sfaturi pentru a avea o piele fina ca matasea fara metodele de epilare dificile. Bafta multa!

| afrodita3333 a răspuns:

Epilarea cu rabdare cu ceara eventual, exfoliere inainte de epilare si hidratare dupa fiecare dus.