| falls a întrebat:

Ceau, am 13 ani am inaltimea aprox. 1.51 si 47kg este bine sau trebuie sa slabesc imi fac probleme toti zic ca sunt gras si va rog ziceti-mi si dat-imi niste sfaturi cum sa slabesc multumesc. funda big grin happy

Răspuns Câştigător
| mulinobianco a răspuns:

Buna. Eu la fel am 13 ani dar am 1.60 si 47 kg. Cred ca tu te dezvolti mai greu, deci la virsta asta ar fi normal sa fii mai inalta, nu-ti face griji cu inaltimea, ca totul e inca inainte, dar sa slabesti nu ti-ar strica. Simplu trebuie sa faci sport, sa maninci cit mai putin, inainte de culcare cu 4 ore sa nu pui un gram de nimic in gura si astfel vei face treaba. Probabil nu esti grasa dar oasele iti sunt grele, de aia si ai 47 kg. Bafta happy totul va fi bine!

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile,apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

| Mihaa12 a răspuns:

Wow ce mic esti :O! Eu am 13 ani si 1.66 [ si daca conteaza : 48 de kg happy ]. Poi fa mult sport, foarte mult!

| Luissa123 a răspuns:

Esti in crestere deci fluctutatiile de greutate sunt perfect normale la varsta asta nu e potrivit sa tii cure de slabit

| little4angel a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mai slabesti vreo 4 kg... incearca sa faci sport zilnic, sa alergi de exemplu. Nu mai manca dulciuri sau paine, mananca multe legume si carne doar la gratar sau fiarta :*

| mishalovesyou a răspuns:

Pe internet scrie ca e perfect asa ca nu trebuie sa te iei dupa altii
dar daca vrei sa slabesti (pentru tine) iti recomand muuulta miscare e lucrul esential,apoi poti sa incerci o cura de slabire dar nu sa reduci foarte multa mancare doar dulciuri si fast-food,desigur,deoarece esti in crestere si nu e bine sa nu mananci
si apoi ar fi din nou important sa incepi sa nu mai bei sucuri,ci apa deoarece si sucurile au mult zahar
e bine sa mananci multe fruncte si legume, iar carnea sa nu fie grasa si sa fie la gratar
la fructe iti recomand orice fructe in afara de fructele uscate(prune uscate, curmale etc.) si bananele sa nu le mananci seara
daca respecti toate aceste reguli vei slabi cu siguranta
bafta si sper ca te-am ajutat>big grin

| DenisukuDeniii a răspuns:

Fa vreo 50-100 de abdomene in fiecare seara. Si incearca sa mananci in loc de dulciuri, fructe.

| emy a răspuns:

Buna! Nu esti grasa. In mod normal, la fenei/fete, greutatea trebuie sa fie cu 10 kgm mai mica decat numarul de centimetri ai inaltimii. Tu ai doar cu 6 mai putin decat inaltimea. Ca sa slabesti trebuie sa eviti dulciurile, fast-food-urile, prajelile, ultima m, asa trebuie sa o iei cel tarziu la ora 19.00, sa nu consumi cantitate mare de mancare o data(mananci doar pana cand dospare senzatia de foame); mananci mai putin si mai des, fa miscare: exercitii fizice usoare(cel putin 15 minute pe zi), exercitii de respiratie(inspiri lent, pe nas, apoi expiri tot lent, pe gura, de 7-8 ori consecutiv(acestea te ajuta sa te inveti sa respiri corect), plimbari (pe distante cat mai mari), urca si coboara scarile de mai multe ori pe zi(dar incet, si, atunci cand obosesti, te odihnesti putin si apoi continui). Cam asta.Ai sa vezi ce bine o sa te simti dupa aceea. Bafta si Doamne ajuta!

| OaKi12 a răspuns:

Salutare! Deci fii atent cum vezi daca esti slab sau gras, la oricne, sunt niste grafice care spun ca trebuie sa iei ultimele cifre dupa virgula la inaltime spe exemplu la tine 1.51 luam 51, si trebuie kg sa ai cu 10 mai putin ca sa fi intre si intre, deci potrivit, deci cam la 1.51 trebuie sa ai 41 de kg, asa spune graficul facut de specialisti, dar tu iesi din grafic cu 6 kg ceea ce nu e foarte mult, deci esti normal, ai putea, daca tu nu te simti bine, nu iti place cum arati sa mai slabesti. Funda te rog, ca, si mie imi spunea lumea ca sunt gras, si m-am documentat despre asta.

| Schnitzel a răspuns:

Hey! Nu esti gras, dar presupun ca ai falcute sau ceva. Nu gras, repet! Daca tii neaparat sa slabesti incearca asta: mananci dimineata bine, la pranz mai putin[dar nu insuficient] si seara doar legume/fructe. Multa apa, nimic dupa ora 18:00, mai putine dulciuri, paine si fa activitati in aer liber: plimba-te cu prietenii, mergi la fotbal etc.

| MicutsaRu a răspuns:

Buna, acum 4 luni eram si eu in situatia ta. Dar cu ajutorul lui unchiumiu am rezolvat cu o cura de slabire. Si si eu am 13 anibig grin! am slabit 11 kg in 3 luni cu totusi ca trebuia sa slabesc intre 15-20 kg. Daca vrei sa iti explic trimite prin mesaj id tau de mess.big grinbig grinbig grin

| KenJi a răspuns:

Pari gras din cauza ca esti scund dar totul e ok la varsta ta in afara de inaltime, eu la 13 ani aveam 1.60 si ceva si 40 kg si paream slab laughing.Dar totul e ok stai linistit nu te lua dupa gura lumii

| Anonymussy a răspuns:

Buna. De cele mai multe ori copii sunt obsedati de kilograme in plus pur imaginare. Ca sa te conving ca e doar o obsesie o sa iti spun cum se calculeza indicele masei corporale (IMC) Imparte greutatea ta (47kg) la Inaltimea ta pe care o inmultesti de doua ori. De ex: 47kg supra 1. 51x1.51
Daca este sub 19 - sub greutatea normala
Daca este inte 19 si 25 - greutatea normala
Daca este peste 25 - peste greutatea normal
Eu ti.am calculat IMC si ti.a iesit 20, deci poti sta linistit este greutatea normala la aceasta varsta. Funda?

| sterowild a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti...tu esti acum in crestere si te vei inalta...si ai sa vezi ca atunci o sa trebuiasca sa mai pui pe tine cate ceva

| falls explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri mi-ati fost de mare ajutor si mi-ati dat inca o speranta toate au fost foarte bune raspunsurile si sczz care cei nu au primit funda happy

| mititica23 a răspuns:

Pai de fapt si de drept tu ar trebui sa ai 41 de kg.dar nici 47 nu e asa mult insa ai face bine daca ai slabi2, 3 kg.ar fi de ajuns :d