| grosudana a întrebat:

Cit de des se fac mastile cu argila? Funda

3 răspunsuri:
| AdinaCrissa a răspuns:

Buna!
Si eu am folosit masca cu argila si pot sa spun ca are efecte uimitoare. Este foarte foarte buna.
O cutie cu 10 pliculete costa 10 lei.
O poti folosi o data pe zi, asta daca ai un ten mai gras, deoarece ea usuca pielea, odata cu cosurile.
Pentru tenul uscat o poti face la 2 zile, insa dupa ce o folosesti, aplica si o crema hidratanta.
Daca vrei imi multe detalii, uite ce am gasit eu:

Femeilor cu ten normal sau uscat le este recomandata masca de argila cu ingrediente cu efect hidratant si nutritiv: sucuri de morcovi, telina, pepeni, piersici, lapte, ulei de masline, smantana, galbenus de ou sau miere.

Mastile cu argila au proprietati antiseptice, distrug bacteriile si curata tenul. Dupa aplicarea unei astfel de masti, pielea capata elasticitate si stralucire.

Amesteca argila cu suc de castravete, aplica un strat subtire pe fata si lasa masca sa actioneze timp de 20-30 minute. Spala apoi cu apa calduta.

Poti pregati si o masca din argila, ulei de masline si galbenus de ou. Are proprietati hidratante deosebite. Vrei sa combati ridurile natural? O masca pe baza de argila si ceai de albastrele este ceea ce iti trebuie.

Trebuie sa stii ca dupa aplicarea unei masti cu argila, tenul ti s-ar putea inrosi. Aceasta se intampla pentru ca argila activeaza circulatia sanguina. Pentru a incetini acest efect trebuie sa combini argila cu lapte, pentru ca este hranitor, gras. Nu combina cu galbenus, pentru ca masca se usuca foarte repede si strange pielea.

Ai ten gras? Combina argila cu sucuri naturale astringente: cel de castraveti, de rosii, citrice sau struguri.

Argila cu miere si propolis este folosita cu eficienta pentru ingrijirea tenului gras, seboreic, pentru ca are capacitatea de a absorbi rapid excesul de sebum si de a reda stralucirea pieli.

Argila poate fi folosita si in combinatie cu frunze de papadie tinute al macerat si otet de mere. In aproximativ 100 de militri de otet de mere se adauga frunze de papadie. Lasa acest amestec la macerat in frigider timp de 5 zile. Apoi strecoara amestecul si adauga 30 de picaturi de tinctura de propolis. Aplica aceasta masca seara, nu inainte de a adauga si putina argila.

Daca vrei sa scapi de acnee, amesteca doua linguri de pudra de argila cu 150-200 ml de apa plata: o masca simplu de preparat si foarte eficienta!

O solutie excelenta pentru indepartarea punctelor negre si a celulelor moarte este masca de argila si extract de nuca. Are proprietati inflamatorii, hidratante, absoarbe grasimea in exces.

Argila iti revitalizeaza tenul! Profita de acest dar al naturii pentru a te incarca de sanatate!

| chelie91ptm a răspuns:

Repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SPAMu.php?user=Distrugere