| cata008 a întrebat:

Consumul de carne/dulciuri favorizeaza aparitia acneei? Uni dermatologi sustin ca da alti ca ar fi doar un zvon, si ca alimentele n-au nici o legatura cu hormonii.

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna!, da sa stii ca ajuta!,- favorizand la dezvoltarea si aparitia acneei, felul dupa cum mananci!, nu-s zvonuri ci un adevar ce tine de sistemul nostru endocrinic!, asa- daca stai sa te gandesti, cam totul e zvon, restul e can-can!, Numai bine, pa!

| dya_4589 a răspuns:

Hmmmm sincer asa mia-u zis si mie! Si pe de o parte au dreptate... insa nu trebuie sa tii un regim prea strict, eu am incercat si mi-a facut maii rau. Incearca sa mananci echilibrat: fara chipsuri, prajeli dar "de casa" mai rar, ciocolata mai putina, fara bauturi acidulate (daca nu poti renunta total macar partial), cat mai multe fructe si legume si minim 2 litri de apa.

| alexutzu00791 a răspuns:

Alimentatia are o mare legatura cu acneea. Grasimi daca consumi atunci vei avea un ten acneic. La fel si racoritoarelor cu acid. Dulciurile din cate stiu nu iti afecteaza pielea tenului

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Da, eu cred ca favorizeaza. Si n-are legatura cu hormonii, aici are legatura cu toxinele din corp. Ca daca ai o alimentatie sanatoasa, fara exces de grasimi, se zice ca nu ai nici cosuri.

| cata008 explică:

Legiuitoarea tu mi-ai cititit intreabearea sau nu? Ca nu-ti inteleg raspunsul, sau ai raspuns doar sa te afli in seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
După medici nu mai bei şi nu mai mănânci nimic.
Consumul de alimente proaspete şi mişcarea ajută să ne păstrăm sănătatea fizică şi psihică a fiecăruia dintre noi.
Pa, pa.