| anonim_4396 a întrebat:

Craciun fericit! Tocmai azi va deranjez cu o intrebare. Vorbeam acum ceva timp cu cea mai buna prietena si conversatia noastra suna cam asa:
• Eu:Cum te vezi peste 10 ani?
Ea:nu stiiu
Eu:vesnicul raspuns
Ea:sau nu vreau sa iti spun
Eu:suna mai bine decat,, nu stiu"
Ea:dar chi9ar nu stiu
Eu:Eii...trebuie sa stii tu ce vrei de la viata
Eu:sau... poate nu te-ai gandit prea bine
Ea:si asta
Ea:vreau sa lucrez intr-o firmas
Ea:sa locuesc inpitesti, bucuresti, mai mult bucuresti
Eu:in ce domeniu ti-ar placea?
Ea:nu stiu
Ea:dar ma vad k secretara
Eu:Ce iti place la a fi secretara?
Ea:nu stiu
Ea:dar asta vreau sa fiu daca e sa lucrez intr-o firma

Ea stie ca eu vreau sa urmez psihologia(uneori mi-a spus ca-s prea,, obsedata" de psihologie si ca incepe sa ma afecteze prea mult, crezand ca neglijez celelalte materii si ca citesc prea mult din psihologie), asa ca mi-a spus :
• Ea::nu intotdeuna toate visele se inplinesc (si mi-a spus ca-s nerealista)
Eubig grine ce spui ca nu sunt realista?
Eu:Stiu ca nu toate visele se implinesc, dar eu nu visez
Eubig grinoar... stiu ce vreau
Ea::
Ea::in fine
Eu:Cred ca atunci cand iti doresti un lucru cu adevarat, chiar se poate implini
Ea:: (rade)
Ea::serios trezestete

Alta conversatie:
Ea:chiar daca deoui efort cineva tot tipul ti-o va lua inainte
Ea:depui
Eu:nu-i adevarat
Ea:ba da
Eu:si ce? asta nu inseamna ca pierzi
Eu:vei fi inaintea altora
Ea:da dar nu primul
Eu:si ce?
Eu:asta nu inseamna ca pierzi
Ea:ba da
Eu:ba nu
Eu:uite...
Eu:gandeste-te la cei care intra la facultate; sa zicem ca cineva nu intra primul, ci al doilea, al treilea
Eu:in functie de medie
Eu:daca intra al treilea inseamna ca a pierdut?
Ea:nu
Ea:dar chiar daca tu depui efort e altu care nu a depus efort si e primul
Ea:asta inseamna sa pierzi
Eu:succes fara efort poti gasi doar in dictionar
Ea: laughing
Eu: ce e de ras?
Ea::esti o visatoare
Eu::Cum ar reusi altul care nu a depus efort sa reuseasca?
Eu::nu sunt o visatoare, sunt realista
Eu:nu depui efort, nu reusesti
Eu:cum sa reusesti fara efort?

Ea:in fine
Ea:tot o visatoare ramai
Eu:nu stiu de ce ma vezi tu atat de visatoare
Ea:ma duc sa dorm
Eu:nu stiu de ce ma vezi tu atat de visatoare
Ea:pentru tine ce insemna maturizarea?
Ea:
Eu:Ce inseamna maturizarea pentru mine?
Ea:ce reprezinta
Eu:Nu m-am gandit pana acum prea mult la asta, dar
Eu:cred ca
Ea:maturizarea este procesul care te ajuta sa depasesti anumite momente, procesul de cunoastere, de experienta
Eu:ne-a predat doamna cumva?
Ea:nu
• Eu:Sfantul Google
Ea:nu
Eu:inseamna sa iti stabilizezi sentimentele si capacitatea de control asupra lor, sa te adaptezi la conditiile vietii, sa fii responsabil de ceea ce faci
Eu:sa fii constient de actiunile tale
Ea:chiar sfantul goodle
Ea:ai rezutmat
Ea:si crezi ca tu indeplinesti acele cerinte?
Eu:chiar crezi ca am totul pregatit de dinainte?
Eu:cine-a zis ca le indeplinesc?
Eu:Nicigand
Ea:nu cred ca ai totul pregatit doar k improvizezi
Eu:pai...
Eu:e ceva fals in ce-am zis?
Eu:posibil, desi nu cred
Ea:te poti adapta si la varsta de 7 ani
Eu:la orice situatie?

Avem multe conversatii in contradictoriu. Totusi…voi ce credeti despre acel,, esti o visatoare"? Credeti ca daca atunci cand iti propui un scop, iti planifici totul mintal si depui efort pentru a ajunge acolo, inseamna ca esti o visatoare? Trebuia sa o intreb daca acel,, visatoare" e folosit in sensul bun sau rau.
Sau daca speri, crezi cu adevarat in ceva, credeti ca se poate indeplini(cu efort voluntar, bineinteles). Stiu ca in Romania, banii sunt cei care,, fac legea", dar totusi, sunt convinsa ca sunt si oameni care reusesc sa faca ceva doar pentru ca isi doresc cu adevarat acel lucru, pentru ca,, trag cu dintii" pentru a reusi.
Care e parerea voastra despre conversatia de mai sus?
Multumesc anticipat si inca o data, sarbatori fericite tuturor!

8 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Cat despre partea cu,, incepe sa psihologia", cred ca de cand ma pregatesc pentru olimpiada mi-o spune. Nu e vorba ca ei nu i-ar placea materia. Ii place, dar intr-o anumita masura.

| SpeedT3K a răspuns:

Pai nu stiu, parinti nu ai?

| Leylla a răspuns:

Mi se pare ca "cea mai buna prietena a ta " e cam superficiala si ...nesim... Nu mi se pare normal sa nu te sustina si sa rada de tine fara motiv. Daca ei nu ii place aceasta meserie sau materie sau etc. nu trebuie sa rada de tine si sa te insulte. Asta e parerea mea, ca ea nu da dovada de a ati fi cea mai buna prietena. asa ca, din punctul meu de vedere, este doar o fata geloasa pe tine si pe calitatile tale.

Faza cu "esti o visatoare " mi s-a parut destul de deplasat si cred ca l-a folosit in sensul rau, adica ironic ...de asta a si ras. Nici o adevarata prietena nu ar fi spus chestia asta, din punctul meu de vedere, chiar daca credea ca nu poti sa reusesti sau nu esti buna pentru meseria asta putea sa discute cu tine si sa te sfatuiasca si sa iti zica.

Eu consider ca daca vrei ceva si depui efort poti ajunge cineva important in Romania.

Eu te sfatuiesc sa vorbesti face to face cu ea, si sa va spuneti unei alteia ce va deranjeaza.(eu asa fac cu bff a mea.si eu am avut destule discutii in contradictoriu cu ea, si stiu cum e.)

Craciun Fericit si Sarbatori Fericite! :*

| AutumnDay a răspuns (pentru Leylla):

Multumesc pentru raspuns. Chiar as vrea sa vorbesc,, face to face" cu ea, dar refuza de fiecare data.

| ღmarynaღ a răspuns:

Buna, Sarbatori Fericite!
asa,parerea mea este ca daca speri si muncesti, mereu o sa ajungi ce ti-ai propus, si inca ceva,tipa aia este geloasa, eu asi evita astfel de persoane, sunt invidioase oh go on, las-o pe ia sa se infunde in scaunul ei de secretara, si tu urmeaza-ti visele, TATA MAI IERI MI-A ZIS, NU CREDE PE NIMENI, LUMEA E REA, DACA TU CREZI CA VEI REUSI ASA VA FI!, te rog urmeaza-mi sfatul. ma gasesti la adresa : sweet.berry98, daca mai vrei sa vorbim :*

| lebek01 a răspuns:

Asa sunt psihologii ei trebuie sa aiba dreptate in legatura cu orice, vor sa te duca unde vor ei, prietena ta are dreptate timp de 10 ani se pot intampla multe,nu ai de unde sa stii unde te vezi doar te gandesti ca ai vrea,ai si tu dreptate mare chiar fara efort nu faci si nu ajungi nicieri,chiar ai,ce pot spune despre conversatie :e o conversatie intre doua fete care sunt plictisite si nu au ce vorbi,e bine sa iti incurajezi prietenii,dar nu e bine sa-i faci sa faca cum ti-ar placea tie,nu stiu aproape nimic despre psihologie, dar cred ca gandesc logic, succes cu psihologia happy

| DanielMister a răspuns:

Nu esti o visatoare cand faci asta.De exemplu eu am o sora de 21 ani.Ea de la liceu s-a pregatit pentru medicina generala dar cu 2 luni inainte sa se dea examenul ea a decis sa mearga la medicina militara.A trebuit sa dea multe probe in plus...cum ar fi cea sportiva etc.Ideea este ca a muncit si a intrat la facultate fara nici o problema.

| trendya a răspuns:

Buna sarbatori fericite daca pot folosi termenii tai si eu sunt o,, visatoare,,
deoarece si eu imi doresc sa devin doctor veterinar de cand aveam 8 ani si toti auzis ca e meserie de tanci de gradinita, insa de atunci pasiunea mea creste in mine tot mai mult. anul acesta pe 24 noiembrie cand calaream calul meu a sarit in doua picioare si am cazut -am fost imobilizata temporar pentru ca am avut corpul in ghips. pe 24 decembrie mi-am dat ghipsul jos si nu puteam sa imi misc mana nici macar sa ma scarpin.nu iti mai spun ca nu amfost la colindat si alte din astea i recuperare intreaga vacanta.ideea principala:chiar si cu corpul in ghips m-am jucat cu cainele vecinei mele ceea ce pentru mine inseamnaca visul meu nu a pierit si nici al tau nu va pieri atata timp cat speri si te straduiesti.lasa-ti prietene sivorbeste cu cineva ce intelege magia viselor ca mine ca tine. acesta este facebook-ul meu te rog sa-mi scrii pentru a mentine impreuna visurile noastre:Luca Adina sper sa aud un raspuns de la tine