| UrsuletzMicutz a întrebat:

Cred ca toata lumea stie de suvitele facute cu albastru de metil. Am auzit si eu de ele si as vrea sa incerc sa-mi fac cateva.Ma puteti ajuta cu pasii pe care trebuie sa-i parcurg? puppy dog eyes

Fundita pentru cel mai explicit si rapid raspuns.

Răspuns Câştigător
| CeaCuMasca a răspuns:

Nu cred ca vrei sa iti faci suvite, fiindca e inutil.Nuanta va fi vaga si nimeni nu va observa. Daca vrei sa faci ceva cu albastrul de metil, fa-ti tot parul cu el. Daca te hotarasti sa faci asta, gaseste-ti un loc pe care sa-l poti pata in voie, ca in baie nu mai stergi in veci urmele de la albastru. Poti incerca in camera, cu cateva duzine de ziare.Intr-un lighian torni tot albastrul de metil+apa cat sa te poti spala pe cap in lighian.Iti trebuie un tricou vechi, pe care sa-l poti pata.Tre sa te mai ajute cineva.Acel cineva iti va clati parul, care e uscat la inceput, in albastru pana cand ti-l coloreaza pe tot.Atentie,ai grija sa te colorezi si in fata, unde se vede si in varful capului si in spate, si incearca sa nu iti patezi scalpul sau fata.Se duce, dar mai greu.Ar trebui sa folosesti manusi de bucatarie, ca te faci ca in Avatar si nu se duce vreo 3 zile. Dupa ce iti uzi tot parul il storci usor, iei un prosop, din nou, care sa poata fi patat si iti infasori parul in el.Stai asa vreo 10 minute si apoi da-l jos, piaptana-l incet si usuca-l cu uscatorul vreo 2 minute. Apoi desprinde-l cu degetele si asteapta sa se usuce singur.La inceput nu o sa vezi diferenta, cam intr-o ora se va vedea super tare la lumina de afara. Daca dupa ce te duci afara observi spatii necolorate sau ca nuanta e prea slaba, poti sa te mai faci o tura, eu asa fac de obicei. Daca te patezi se curata cu spirt, ai grija cum dormi noaptea ca se pateaza perna si ceafa foarte tare.