| GDragon a întrebat:

Credeti ca machiajul dauneaza tenului? De ce da sau de ce nu.

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Eu cred ca multa lume a ramas cu mentalitatea din trecut cand intr-adevar, produsele de make-up erau daunatoare, acum ingredintele sunt diferite si, desi exista si unele care pot dauna, nu exista un studiu clar care sa demonstreze ca produsele cosmetice dauneaza tuturor persoanelor. Alcoolul este unul dintre ingredientele care accentueaza imbatranirea si ar mai fi cateva care pot accentua aparitia cancerului daca esti predispusa, dar daca stii sa le alegi corect nu sunt probleme. Din punctul meu de vedere, un fond de ten, de exemplu, protejeaza tenul, tocmai pentru ca este o bariera pentru poluare si praf si in plus, hidrateaza tenul. Pot spune ca de cand folosesc fond de ten, nu mai am niciun monstrulet pe fata si nici puncte negre si chiar imi simt pielea foarte fina la atingere. Important e sa respecti regulile de igiena. Referitor la fetele care se machiaza zi de zi, dar cand le vezi nemachiate te sperii, e si evident sa se intample asta, ele isi ascund imperfectiunile si te obisnuiesti sa le vezi in acest fel, fara sa iti dai seama cum ar arata fara, asta nu inseamna ca daca nu se vor machia, vor arata mai bine.

5 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Pai uitate la o fata ce nu se machiaza doar la zile de nastere, nunta, petrecere, si la una ce se machiaza zi de ziwinking, cand o vezi nemachiaza e jale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are ce sa-i dauneze atata timp cat e formulat corect si nu este expirat. Da, poti face cosuri de la fonduri de ten cu acoperire mare sau de la blush-uri de exemplu dar un machiaj care lasa tenul sa respire n-are ce rau sa faca. Dar esential e sa-ti demachezi tenul foarte bine.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Daca te machiezi in fiecare zi da.pentru ca fiecare produs are mai multe substante care sunt ''nocive'' pentru ten si incep sa iti apara de exemplu: cosuri, puncte negre, riduri

| Roliii a răspuns:

Depinde de tine cat de frecvent si in ce masura te machezi. Daca te machezi zilnic si mult pe toata fata poate intervini riscul de imbatranire al tenului dar daca te dai odata cu rimel si zilnic cu un pic de ruj nu prea are ce sa strice.Sau daca te nachezi doar ocazional atunci e ok, n-ai de ce sa-ti faci griji.Ce as mai putea sa-ti spun este ca am intrebat odata o domnisoara cati ani are (am vazut ca era foarte machiata desi si stiu ca astfel de intrebari nu se pun femeilor) si mi-a raspuns ca are 25 cand eu de fapt as fi zis la prima vedere ca are 40.