| Silviu9835 a întrebat:

Credeți că sunt produse originale? http://www.converse-all-star.ro

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Cum să diferențiezi tenișii Converse originali de cei fake?

1. Logo-ul All Star: O pereche de Converse originali vor avea întotdeauna logo-ul All Star brodat atât pe limbaLogo Converse tenișilor, cât și printat pe călcâi. Peticul de pe limba tenișilor va fi cusut doar pe laterale. Multe modele fake sunt prevăzute cu un petic cusut pe toate cele patru laturi. Acordați o deosebită atenție fontului folosit și clarității acestuia. Tenișii originali Converse păstrează identitatea brandului, astfel încât fontul și dimensiunile acestuia vor fi întotdeauna aceleași. Modelele hi-top vor avea peticul ce ilustrează steaua All Star afișat pe lateralele interioare, în zona gleznei. Modelele clasice vor avea întotdeauna textul și steaua în nuanța Navy (albastru închis). Culoarea variază doar la modelele ce fac parte din ediții limitate.
https://www.blog.originals.ro/......00x244.jpg

2. Prețul: Piața de fake-uri Converse este într-o continuă expansiune. Astfel, online-ul este împânzit cu oferte de preț, uneori cu 50% mai mici decât cel al tenișilor originali. Prețul unei perechi de Converse originali poate fi un bun indicator al autenticității. Așadar, binecunoscutele oferte de 100-150 RON trebuie analizate cu mare atenție. Singurele oferte și reduceri reale sunt cele de lichidări de stoc, practicate de retailerii autorizați.
3. TalpaLogo Converse interioară: Branțurile unei perechi de teniși originali Converse vor fi întotdeauna marcate cu logo-ul Converse. Textul trebuie să fie clar, într-o nuanță de albastru închis (Navy). Multe perechi de Converse fake vor avea logo-ul de pe talpa interioară negru. Acest detaliu este valabil pentru modele clasice de All Star. Edițiile speciale și limitate pot avea și alte culori. Vopseaua folosită la printarea logo-ului este una durabilă și calitativă, astfel încât nu se va decolora sau estompa nici după o purtare îndelungată.
https://www.blog.originals.ro/......00x108.png
4. Eticheta: Orice pereche de teniși Converse va avea o etichetă atașată pe interiorul limbii, care furnizează informații despre țara de proveniență, materialele utilizate la confecționarea tenișilor, mărimile în funcție de gen și regiune, precum și codul producătorului.

5. Talpa exteriTalpa Converseoară: În mod evident, și talpa exterioară este marcată pe mijloc cu logo-ul Converse, vizibil în relief, sub care se află steaua All Star, urmată de mărimea respectivei perechi. Aceste detalii evidente sunt de cele mai multe ori preluate și la modelele fake. Un detaliu minuscul de pe talpa tenișilor face diferența între un Converse fake și unul original: un punct. Așadar, tenișii originali Converse vor avea un punct în relief pe margine, spre exteriorul tălpii. Caută-l cu atenție! Pe lângă detaliile vizibile, cauciucul folosit în confecționarea tălpii se evidențiază printr-o calitate superioară față de cea a tenișilor fake, care fac rabat de la durabilitate și confort în timpul purtării.
https://www.blog.originals.ro/......00x268.jpg
https://www.blog.originals.ro/......24x567.jpg
https://www.blog.originals.ro/......24x551.jpg

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fake uri toata ziua

preturi la jumatate fata de magazinele care comercializeaza produse originale

un magazin online fara nicio informatie despre societatea care vinde (nu tu nume de firma, nu tu cod de inregistrare fiscala)