| anonim_4396 a întrebat:

Crema hidratanta de fata sau de uz general, aplicata in zona din jurul ochilor, are efecte negative?
Spun asta pentru ca, am observat ca exista creme create special pentru zona din jurul ochilor.
Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Zona din jurul ochilor este cea mai sensibila a tenului nostru. Cremele de ochi sunt pentru persoane care deja au ten foarte sensibil, din punctul meu de vedere, cu cearcane, antiriduri, pungi sub ochi, etc.
Daca folosesti o crema hidratanta buna (avand in vedere ca este cea mai uscata zona ), nu vad ce efecte negative ar putea aparea, doar ca mie, de ex, la unele creme imi lacrimeaza ochii si ma ustura, fara sa fac ceva anume...
Personal, nu folosesc o crema speciala pentru aceasta zona, doar o crema hidratanta obisnuita de zi pe care o aplic pe toata fata si din cand in cand, masti naturale. Seara, zona din jurul ochilor o spal cu ceai de musetel (la fel ca si toata fata), astfel evit aparitia cearcanelor.
Pana acum nu am observat nimic ciudat.
Asa ca nu-ti fa griji, consulta sfatul unui dermatolog daca consideri necesar!
O zi placuta, pa-pa!

| 009 a răspuns:

Nu cred ca ar avea cu sa strice, da ar fi mai bine sa-ti iei una special creata pentru in jurul ochilor

| Ella_1816 a răspuns:

Crema hidratanta e prea grasa pentru pielea ochilor.
Pielea din jurul ochilor este zona cea mai sensibila a tenului si de aceea trebuie sa-i acordam o atentie sporita. Spre deosebire de pielea de pe corp, de pe nas sau de pe barbie, pielea din jurul ochilor nu are glande sebacee, ceea ce ii confera un aspect uscat.

Dupa varsta de 18 ani, incepem cu totii sa imbatranim, procesul este inevitabil, iar semnele incep sa devina evidente dupa 25 de ani. In functie de tipul de piele, femeile se confrunta fie cu riduri, fie cu cearcane, cu pungi, acnee etc. Zona din jurul ochilor tradeaza cel mai bine varsta, insa acest fapt poate fi evitat daca i se acorda atentia adecvata.

Produsele anti-oboseala, anticearcan
Sub forma de geluri, creme sau serumuri, rolul lor este acela de a dezumfla pungile de sub ochi sau pleoapele inrosite si de a inlatura semnele cearcanelor. Ele actioneaza avand la baza substante anti-inflamatoare sau pigmenti care reflecta lumina, estompand semnele oboselii. Produsele destinate inlaturarii cearcanelor au in componenta substante speciale care pun in miscare microcirculatia sanguina din jurul ochilor, iar cele mai avansate dintre acestea sunt cele pe baza de hylexin.

Nu te astepta insa ca tenul tau sa-si recapete complet tineretea dupa cateva aplicatii cu o crema asa-zis minune. Genele joaca un rol important in modul in care pielea ta tradeaza varsta, iar in cazul in care ai mostenit de la parinti o pereche de cearcane de toata frumusetea, este destul de greu sa te descotorosesti complet de ele. Cremele amelioreaza aspectul obosit sau imbatranit al tenului, insa niciodata nu ii vor reda tineretea in totalitate.

:*