| ViseColorate_4467 a întrebat:

Cu aprox.1 an jumatate in urma am inceput sa imi ingrijesc unghiile si am facut marea prostie de a incepe sa imi tai cuticulele. Apoi am aflat ca nu e bine sa ti le tai, dar ma intreb daca nu e prea tarziu sa opresc taierea lor. Avand in vedere ca ele sunt obisnuite cu taierea, cum as putea sa le ingrijesc in asa fel incat sa nu le mai tai, dar sa nu se vada urat? a cumparat mama un instrument pentru impingerea cuticulelor cu 2 capete[aman2 de metal, unul cu capatul patrat si curbat spre interior la margini si unul mai ascutit, dar nu taios]. Am incercat sa imping cuticulele cu acel innstrument, dar nu a dat roade, se vedeau de parca nu le-as fi taiat de 2 luni, nici nu se cunostea ca le-am impins.In plus, ma si durea.Si nu stiu daca e chiar bine ca acea chestie sa fie din metal. Voi ce ziceti? Cum va ingrijiti cuticulele?

8 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Eu mi le tai de fiecare data cande nevoie.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Si eu am ceva de genu cu capetele de metal dar daca te dai si cu crema de cuticule nu te doare, si dupa date cu crema pe maini.happy

| warwara a răspuns:

Daca ai inceput sa le tai, trebuie sa continui asa. si eu am inceput sa le tai pe vremea cand n'aveam minte big grin, nu ca as fi avut ce taia, dar vroiam sa le tai si eu, ca asa faceau cei mari...si acum le tai ori de cate ori este nevoie...

| vintageheart a răspuns:

Eu am inceput sa mi le tai de cateva luni insa cand am aflat m-am lasat.Acum doar mi le imping. Te sfatuiesc sa renunti la obicei pentru ca am auzit ca unghiile se predispun la mai multe infectii daca sunt taiate cuticulele.

| Lavy_4392 a răspuns:

Stiu cum e am avut si eu problema asta si mi-a fost super greu pana am reusit sa le fac sa cum trebuie...
cumpara o crema pentru ingrijirea cuticulelorwinking se vor observa efectele
am mai citit un articol intr-o revista si de atunci am inceput sa imi dau pe maini cu miere, stau cu ea 10 minute ndupa care ma spal cu apa calda fara sapunwinking[P. S. ai grija ca lipeste]. chiar este super si pentru piele si nici nu imi crapa cuticulele mai ales acum cand e frig afarasad...
eu nu folosesc nimic sa le imping... cel mai simplu e cu unghia cu unghiahappy
kiss:*

| Sniper a răspuns:

Daca ai inceput, acum trebuie sa continui asa.
Si eu fac la felwinking!

| vladucu a răspuns:

Ca si parul de pe maini l-ai ras incepe sa creasca mai repede si mai mult n-ai decat sa continui sa le tai ata e sorry