| Anna0111 a întrebat:

Cu ce imi pot decolora parul si cum?

4 răspunsuri:
| Andeuta a răspuns:

Pa cu lamaie
Pe langa beneficiile pe care apa calduta cu lamaie le are pentru organismul tau, este bine de stiut ca ea poate face minuni si in ceea ce priveste look-ul tau. Astfel, daca vei aplica pe parul umed, fara a fi folosit inainte sampon, sucul de la trei lamai in amestec cu o jumatate de litru de apa si iti vei lasa podoaba capilara sa se usuce in mod natural, la soare, vei obtine rezultatul dorit. Tine cont de faptul ca numai radiatia UV are acest efect asupra parului pe care ai aplicat sucul de lamaie diluat.

De asemenea, avand in vedere faptul ca lamaia este acida, este indicat sa folosesti de doua ori pe saptamana o masca de par hidratanta, pentru a-ti proteja firul de par de deshidratare.
Alte metode aici:
http://www.divahair.ro/......tine_acasa

| Andreeaa19 a răspuns:

In primul rând iti recomand sa mergi la un salon, costa... Dar măcar sti o treabahappy.
Daca totusi vrei sa te decolorezi acasa, iti recoman decolorantul kallos si oxidant de 12%.
O sa iti iasă un galben urathee hee. Adica mie nu îmi place acel "gălbui", însă pana sa te vopsesti va trebui sa astepti Putin de la decolorare, nu cred ca ai vrea sa iti cada parul.
Oricum se va deteriora, dar as putea sa iti mai recomand o masca de par, balsam si solutie pentru vârfuri arse...
Bafta!

| Just0a0dream a răspuns:

Buna.
Cu pudra decoloranta si oxidant... oxidantul il alegi in functie de cate tonuri vrei sa il deschizi.Decolorantul degradeaza parul de aceea trebuie sa ai mai multa grija de parul tau dupa aceea. Daca il decolorezi trebuie sa il si vopsesti dupa aceea in nuanta dorita fiindca din decoloratie iti va iesi o nuanta terna fara stralucire.Dar daca nu vrei sa iti deschizi parul cu mai mulr de 3 tonuri o poti face si din vopsea.Apa oxigenata il deschide foarte putin si degradeza parul prea tare plus ca ii da o nunta urata.Combinatia de lamaie si miere trebuie sa o folosesti timp indelungat pentru a fi vizibila decoloratia macar cu un ton iti zic din proprie experienta, o sa te lasi repede de ea.Eu am fost bruneta, roscata, am avut suvite acum sunt blond desechis cenusiu si iti spun sigur din proprie experienta ca fara decolorant si pudra nu rezolvi mai nimic daca vrei sa il deschizi mult.Depinde acum daca ai parul natural si cat vrei sa il deschizi.Ce nuanta vrei sa te faci?

| JustMe2003 a răspuns:

Spalate cu apa oxigenata