| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea scapa de pistrui? Exista vreo crema anume? Va rog sa mi-o recomandati...plss

4 răspunsuri:
| alonet a răspuns:

Cel mai usor e sa iti chimbi sistemul de referinta in a defini frumusetea, pistrui pe fata sunt ca florile in gradina si ca stelele pe cer, ii ador mai ales daca sunt roscati cu ochii verzi sau maroni cu ochii caprul, tenul alb si par roscat tongue sani mici fund bombat si slabutza, tocmai ti-am descris ceea ce imi place mie la o fata tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. exista creme le poti gasi in farmaci. nu stiu exact cum se numesc dar daca spui crema antipistrui iti da... sau poti sa iti dai cu fond de ten in fiecare zibig grin

| ingeras_3131 a răspuns:

1. Amestecă un suc natural de pătrunjel cu o cantitate egala de suc de lamîe, suc de coacăze şi portocale după care adaugă loţiunia obţinută în crema ta preferata şi aplica aceasta masca de cîteva ori pe saptamînă.

2. Pistruii se tamponează de 2-3 ori pe zi cu o loţiune preparata din lapte dulce şi castravete. Tăiat în rondele mici, castravetele se pune într-o cana, se acoperă cu lapte proaspăt nefiert şi se lasă la macerat cîteva ore la rece. Apoi se scurge laptele şi se foloseşte asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat în urma pisarii florilor şi tulpinilor de păpădie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lămaîe şi miere, peste care se adaugă şi cîteva linguriţe de argila pana se obţine o soluţie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamîna în special seara după demachiere.

4. Puteţi opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lămîie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

Agentii de albire:

La cabinele cosmetice exista diferite tratamente speciale pentru decolorarea petelor insa nu este intotdeauna cea mai buna solutie pentru ca exista riscul unei decolorari prea accentuate astfel incat pielea sa devina mai alba in jurul pistruilor decat in rest, efectul fiind deci unul invers decat cel scontat.