| PisicaAristocrata a întrebat:

Cum curat o pereche de cizme din piele intoarsa? M-a prins ploaia intr-o zi cand le purtam si au ramas cu un fel de pete mai deschise la culoare(pe langa noroiul de pe margine pe care l-am indepartat cu o carpa umeda).

Răspuns Câştigător
| deeutzabr a răspuns:

Vezi ca se gasesc in carefore tot felul de spray-uri speciale pentru astfel de material dai pe el se usuca dupa aceea cureti cu o carpa urcata si nu mai ai nici o pata

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca ai dat cu crema pielea intoarsa ai rezolvat-o. Ai nenorocit-o. Eu am un spray din Germania care face minuni. O sa-l caut si o sa-ti transmit denumirea produsului. Poti incerca fara probleme sa freci zona cu faina de porumb, cu o perie, apoi scuturi. Succes!

| カルメン a răspuns:

Ai incercat cu Vanish?thinking Si eu imi patasem blugii tot cu noroi(eu am cazutbig grin) si s-au luat petele cu Vanish si cu o periutahappy. (dar nu de dintilaughing)

| dana1986 a răspuns:

Daca sunt negre sau maro poti da cu putina crema, daca au alta culoare, cu putin otet.

| LOADING █████████99% a răspuns:

Si eu am cizme cu piele intoarsa.

Daca le cureti cu o carpa iti raman petele acelea albe, cel mai bine e sa le dai cu crema daca sunt negre.

| assus a răspuns:

Daca ai biocarpet inmoi o carpa moale si freci pana se usca, dai cu apa si astepti sa se usuce! Is ca noi... sau in masina de spalat la temeperatura foarte mica... si rotatii mici, adica pe minim cum s-ar zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa dai pielea intoarsa cu crema?! atunci pielea intoarsa isi va pierde tot farmecul, se va imbiba si va capata un luciu inestetic.
pielea intoarsa este un material sensibil, care se pateaza foarte usor. Iti recomand sa cureti chimic, exista unele spray-uri pe la magazinele de incaltaminte, dar si la raionul detergenti, in anumite magazine cu "de toate".
Daca vrei fara spray pentru ca e cam scump ia tu o guma de sters de calitate (obisnuita, pentru creioane), o perie speciala pentru pielea intoarsa (are firele foarte tari), o carpa umeda si otet.

Pentru inceput, foloseste guma pentru a sterge usor petele – cu grija, pentru a nu strica materialul. Perie pielea cu peria speciala (aceste perii ar trebui sa se gaseasca de vanzare in magazinele de incaltaminte sau de haine de piele). Toarna putin otet pe carpa umezita, freaca petele cu aceasta carpa, apoi lasa sa se usuce.

O alta tehnica este de a tine obiectul patat deasupra unui vas in care fierbe apa. Aburul va inmuia pata si va hidrata pielea, pe care o poti apoi curata cu aceeasi perie speciala.

Daca pielea intoarsa are o pata de ulei, incearca sa folosesti pudra de talc pentru a absorbi uleiul. Presara pudra peste pata si las-o peste noapte, apoi curata cu peria speciala.
Toate aceste informatii le-am gasit pe net, tu de ce nu cauti? dar eu le-am si verificat cu timpul si ele chiar dau rezultate.