Cum ne hidratam buzele in sezonul rece?

Pentru a evita craparea si uscarea buzelor in sezonul rece, protejeaza-ti buzele pentru un plus de confort si sanatate. Iata cateva remedii simple, care te vor ajuta sa-ti pastrezi buzele moi si hidratate:

  • Exfolierea, recomandata si in cazul buzelor, are rolul de a indeparta celulele moarte de la suprafata pielii. Aceasta se poate face cu o periuta de dinti moale sau cu ajutorul unui burete demachiant.
  • Demachierea, atat seara cat si dimineata, este esentiala pentru a preveni craparea si deshidratarea buzelor, astfel produsele pe care le vei aplica ulterior vor actiona cu o eficienta sporita.
  • Hidratarea: se recomanda folosirea zilnica a unui balsam bogat in substante emoliente, precum ceara de albine, glicerina sau vitamina E, cu rol de revitalizare a pielii. Combinatia de uleiuri naturale cu ceara de albine si vitamina E din balsamul de buze pentru hidratare intensiva de la Farmec este ideala pentru sanatatea buzelor datorita actiunii antiinflamatoare, calmante, tonice, de regenerare si de hidratare. Odata aplicat, acest balsam lasa un strat protector si nu confera senzatia de “uscat” atunci cand se absoarbe, fiind ideal pentru zilele friguroase.
  • In perioada rece, daca iti doresti o pata de culoare, opteaza pentru un ruj hidratant peste balsamul de buze, pentru o senzatie de prospetime si catifelare si nu pentru unul mat, care in mod obisnuit usuca buzele.
  • Nu uita de asemenea ca umezirea frecventa a buzelor indeparteaza stratul subtire de substante grase de la suprafata pielii, cauzand deshidratarea acesteia.

Farmec.ro

10 răspunsuri:
| francucatalina a răspuns:

Pentru a ne hidrata buzele in sezonul rece putem folosi un balsam de buze, sau pur si simplu un strugurel care se gaseste in toare magazinele (aproape) la 1 leu.Dar sa ai grija sa te dai mereu cand iesi afara si sa-l tii mereu la tine! happy Pentru a te da atunci cand ti se ia! happy

| IMC90 a răspuns (pentru francucatalina):

1 leu? Eu am dat vreo 20 pe un balsam de buze laughing Bine era Nivea cu formula Norvegiana :->

| Inemes a răspuns:

Interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Ruj de protectie de care folosesti? Asta recomandat de Farmec.ro? laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am niste urme de ruj, dar nu de la minebatting eyelashes

| Warhead a răspuns (pentru IMC90):

Un strugurel-1 leu?
Hai să adăugăm asta lângă piramide, fantome şi datul tău cu strugurel.

| IMC90 a răspuns (pentru Warhead):

Ce, ti se pare ca n-am fata de balsam de buze? laughing

| Warhead a răspuns (pentru IMC90):

Nu. Tu meriţi să te dai cu untură de porc pe buze. Strugurel= no balls.

| IMC90 a răspuns (pentru Warhead):

Asta ce e? Teoria relativitatii dezvoltata dupa schema MarchOfTheMartyrs si compusa cu integralele gama?

| blueangel99 a răspuns:

Eu folosesc balsam de buze NIVEA soft rose... mi se pare destul de bun.
Inainte sa imi iau asa ceva dadeam cu miere pe buze inainte sa plec la scoala. Si metoda aceea era destul de buna. thinking