Tu stii cum sa iti hidratezi pielea in sezonul rece?

Desi pare incredibil, expresia “suntem 70% apa” este cat se poate de adevarata, caci hidratarea joaca un rol esential in buna functionare a organismului. Lipsa apei se reflecta cel mai vizibil in aspectul pielii, care capata un aspect tern si lipsit de stralucire, indiferent de tipul de ten, uscat, normal, gras sau sensibil. Insa pielea se deshidrateaza si datorita unui stil de viata neadecvat, radicalilor liberi sau schimbarilor de temperatura.

Pentru o piele frumoasa si placuta la atingere, pe langa cei 2 litri de apa consumati zilnic, este necesara si o hidratare corespunzatoare, mai ales in sezonul rece, cand temperaturile scazute si vantul determina uscarea in exces a pielii.

Astfel zonele expuse cel mai puternic la frig necesita o ingrijire speciala, uleiurile din plante avand un rol deosebit deoarece pe langa proprietatile de hidratare, acestea sunt imbogatite in mod natural cu minerale, vitamine si antioxidanti.

Aloe Vera este una din plantele minune ale lumii, proprietatile sale fiind foarte bine cunoscute inca de acum aproape 4000 de ani. Abia la inceputul secolului al XX-lea oamenii de stiinta au inceput sa descopere care sunt beneficiile miraculoase ale acestei plante, fiind cunoscuta in zilele noastre si sub numele de „planta de prim ajutor”.

O crema pe baza de extract de aloe vera are puternice efecte hidratante, antimicrobiene si antiinflamatoare, fiind ideala pentru tenul gras. Asocierea extractului de aloe vera cu Sebaryl, un complex biotehnologic inovator, are ca efect reglarea secretiei de sebum, care absoarbe excesul de grasimi, rezultatul fiind un ten matifiat si hidratat.

Pentru tenul normal sau uscat, se recomanda o crema cu structura usoara bogata in ulei si extract de galbenele, ce asigura protectie optima impotriva deshidratarii. Uleiul si extractul de galbenele au actiune puternic cicatrizanta si antiinflamatoare, fiind un aliat de nadejde al pielii in protectia impotriva deshidratarii. Prin stimularea metabolismului celular protejeaza impotriva declansarii proceselor de imbatranire prematura, accelerata a pielii.

Insa nu numai tenul solicita o ingrijire speciala pe timpul iernii, ci si pielea corpului, care se deshidrateaza foarte usor, de aceea, cel putin saptamanal, este necesara folosirea unei creme soft, puternic hidratante pe baza de aloe vera, care intra usor in piele si are proprietati antiseptice, cicatrizante, astringente, regenerante si tonifiante.

Farmec.ro

7 răspunsuri:
| ema_2625 a răspuns:

In primul rand pentru hidratarea pielii trebuie sa bei multe lichide, sa iti cureti tenul folosind un gel, sa folosesti creme hidratante, un exfoliant.

| JASMYNA88 a răspuns:

Curatare, exfoliere, masca, tonifiere, hidratare.

| SinCaraMistico a răspuns:

Poti sa o hidratezi cu crema aloe vera este cea mai buna crede-ma, am incercat si sti cat de buna e? Funda? Te rog.

| mihaelairina a răspuns:

Hidratarea este foarte importanta de aceea folosesc crema de maini cu glicerina, crema de corp cu extract de musetel, balsam de buze cu formula imbunatatita cu miere si o crema de fata mai simpla in componenta.

| GeoUzzy a răspuns:

Nivea e solutia

| Culita_Daniel_1998 a răspuns:

Te dai cu crema Avon (recomandat) eviti zapada si frigul

| qBawww a răspuns:

Este foarte simplu...iti iei diferite creme..si te imbraci gros nu pui mana pe zapada sau gheata... Funda?