Cum ne ingrijim parul toamna?

Este o chestiune de zile pana cand va trece vara prelungita de care inca ne bucuram cu drag, iar toamna isi va intra in drepturi. Temperaturile scazute, vantul puternic impreuna cu umiditatea crescuta afecteaza frumusetea si sanatatea parului, de aceea in sezonul rece, este necesara regenerarea parului printr-un program de hidratare intensa. Pe langa factorii negativi mentionati mai sus, la degradarea parului contribuie de cele mai multe ori si lipsa unei ingrijiri adecvate dupa sezonul estival, in care caldura excesiva, radiatiile ultraviolete si sarea continuta de apa marii sau clorul din piscina l-au uscat si l-au facut sa devina casant, in special la varfuri.

Un prim pas pentru regenerarea parului il constituie mersul la coafor pentru indepartarea varfurilor uscate si despicate. Astfel, te asiguri ca tratamentul pe care il vei aplica va actiona cu o mai mare eficienta. O atentie deosebita trebuie acordata si spalarii parului. Evita apa fierbinte, caci distruge structura firului de par si foloseste un sampon potrivit tipului tau de par sau un sampon cu proprietati regenerante, alaturi de un balsam din aceeasi gama. De asemenea, una din regulile de baza este sa nu iti perii parul cand acesta este ud.

Saptamanal, foloseste o masca intensiv hranitoare pentru par degradat ce contine ingrediente nutritive şi revitalizante ce patrund în firul de par fara a-l incarca, refacand suprafata firelor de par deteriorate şi fragile. Intinde masca generos pana la varfuri timp de trei minute, apoi clateste bine, iar la final incheie cu un jet cu apa putin mai rece. Astfel, parul tau se va mentine elastic, rezistent si matasos, pe toata lungimea ta.

Pentru rezultate deosebite, iti recomandam sa folosesti kitul de tratament pentru regenerarea parului Gerovital Plant de la Farmec, care actioneaza prin vitaminele A, E şi B5 cu rezultate in restructurarea parului degradat prin extractele vegetale cu eficacitate demonstrate in stimularea cresterii sanatoase a firului de par si prevenirea caderii parului si prin hidrolizatul quaternizat de keratina, care reface structura firului de par, ofera luciu, protectie si rezistenta crescuta la rupere.

Aplica tratamentul de 2 ori pe saptamana, timp de minim 2 luni. Principiile active din formulele concentrate ale celor doua seruri se combina si actioneaza sinergic pentru imbunatatirea circulaţiei la nivel capilar, normalizarea secreţiei glandelor sebacee, prevenirea caderii si stimularea cresterii sanatoase a firelor de par.

Farmec.ro

2 răspunsuri:
| Simona369 a răspuns:

Eu folosesc o solutie de clatit din un galbenus de ou, o lingura de ulei de masline si 4 cesti de apa calda iar parul meu e foarte moale si stralucitor.

| FlorinaLuminitza a răspuns:

Este indicat sa il spalati o data pe saptamana, iar apa nu trebuie sa fie niciodata fierbinte (caci si aceasta va stimula activitatea glandelor sebacee), ci va fi calduta.

Foarte utila este aplicarea unui sampon produs in casa din galbenus de ou si rom sau suc de lamaie, iar clatirea se va face cu apa combinata cu suc de lamaie sau cu o lingura de otet natural.

Daca aveti parul uscat, acesta trebuia spalat si mai rar. Sunt specialisti care recomanda spalarea parului uscat la 2 sau chiar 3 saptamani. Sampoanele, in acest caz, e bine sa contina lanolina.

Puteti aplica apoi un galbenus de ou amestecat cu 2 picaturi de ulei de masline, porumb sau ricin si 1-2 picaturi de zeama de lamaie.

In cazul in care va doriti un luciu special (si este si indicat, intrucat parul uscat este, de regula, tern, lipsit de stralucire), adaugati un decoct, care este gata in 10 minute, din 2 lingurite de cimbru.