Cum ne ingrijim parul vopsit?

Pentru a-si pastra stralucirea si intensitatea culorii cat mai mult timp, parul vopsit necesita o ingrijire deosebita, prin folosirea unor produse speciale cu rol de protectie impotriva actiunii ingredientelor chimice continute de vopseaua de par.

Principala cauza a decolorarii parului vopsit sunt agentii de spumare din sampoanele obisnuite, in special din sampoanele anti-matreata. Foloseste un sampon special conceput pentru parul vopsit, cu formulare delicata si spumare redusa, cum este Gerovital Pro Color, care previne decolorarea, pastrand firele de par hidratate si pline de vitalitate.

Nu folosi apa calda la spalarea parului, deoarece substantele chimice din compozitia vopselelor de par sunt sensibile la contactul cu apa fierbinte si astfel culoarea se poate deteriora cu usurinta. Incearca sa te obisnuiesti cu apa doar putin calduta.

Dupa samponare foloseste un balsam sau un ser ce completeaza tratamentul pentru protectia culorii si ajuta la mentinerea aspectului sanatos al parului. Iti recomandam serul Gerovital Plant Tratament Pro Color, cu o formulare usoara, ce protejeaza parul intre spalari, prelungind aspectul de proaspat vopsit. Acest ser protector se aplica pe parul umed, fara a fi necesara clatirea ulterioara, avand rolul unui balsam.

Apeleaza la uscator sau ondulator doar pentru aranjare si coafare, dupa zvantarea in prealabil a parului. Aerul deosebit de cald usuca structura firului de par, degradandu-l in timp si oxideaza culoarea, ce determina pierderea stralucirii.

Cel putin o data pe luna, aplica un tratament de regenerare a parului utilizand o masca speciala pentru parul vopsit. Imbogatita cu filtre UV, keratina si vitamina E, masca Gerovital Plant Tratament Pro Color protejeaza culoarea si hraneste in profunzime, rezultatul fiind un par sanatos si stralucitor.

Farmec.ro

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru o strălucire și mai intensă dar cât și pentru stimularea circulație sangvine de la nivelul scalpului, atât cât ne permite clătirea finală să o facem cu apă din abundență și cât mai rece, în contextul în care după fiecare șamponare apa utilizată a fost călduță.
Apa fierbinte lasă părul tern, electrizant, se rupe foarte ușor, deteriorarea vârfurilor se face și mai repede, se distruge cuticula protectoare a firului de păr.
Un strop de ulei întins în palme și apoi trecerea lor prin păr (fără a freca firele) aduc un plus de hidratare dar și de protecție.
O zi bună.
Pa, p.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara!
Un articol folositor.
Multumresc pentru informare.
O seara placuta!

| eliaclodia a răspuns:

Nu am avut ce face si in urma cu mult timp mi-am vopsit parul, ba m-am apucat sa il oxigenez si tot asa. Azi oricat ar creste natural nu mai are culoarea initiala, nuantele minunate pentru care eram invidiata. Eram blond-roscata, se inchidea si deschidea, de la culoarea frunzelor toamna la paiul graului vara, etc. Aveam si fire mai satene si chiar negre, rare. Eram o ciudatenie, daca il priveai de aproape. Un timp nu a mai fost decat gri. Nu mai pot da timpul inapoi.

| Madalina9521345432 a răspuns:

1. Masca de avocado - Columbia

Amesteca doua albusuri cu o jumatate de avocado pasat. Aplica masca pe par si las-o sa actioneze 15 minute, dupa care spala si adauga balsam. Este o metoda rapida si destul de ieftina pentru a avea un par foarte matasos.

2. Apa de nuca de cocos - Brazilia

O data pe saptamana aplica o masca pe baza de unt de cacao (din comert), las-o sa actioneze o jumatate de ora, iar apoi clateste cu apa de nuca de cocos. Combinatia lasa parul uimitor de moale, hidratat si stralucitor, fiind un truc folosit de multe femei din Brazilia.

3. Aloe vera - Argentina

Femeile din Argentina asociaza parul lung cu senzualitatea, iar pentru a-l mentine in forma multe dintre ele aplica sucul de aloe vera direct pe scalp sau adaugat in sampon, deoarece este foarte hidratant.

4. Sardine - Guyana

Sardinele reprezinta una dintre cele mai bune surse de acizi omega-3 si nu sunt nici foarte scumpe, iar consumarea lor in mod regulat va face ca parul sa creasca mai repede si sa straluceasca mai intens. FUNDAbatting eyelashes?