Cum ne pregatim dulapul pentru primavara si vara?

E jumătatea lui martie, a fost o iarnă lungă şi cu siguranţă că te-ai săturat de tinutele compuse în general din pulovere şi cizme, de fulare, căciuli şi paltoane groase. Nici soare nu prea a fost, aşa că primăvara aceasta va fi primită cu mare bucurie, mai mult decât oricând. Chiar dacă va mai ninge şi vor mai fi zile friguroase, în 2-3 săptămâni primăvara tot va veni iar tu trebuie să o aştepţi cu dulapul ,,de sezon’’.

Scoate toate lucrurile de primăvară şi înşiră-le prin toată casa

O să te simţi ca şi când tocmai te-ai întors de la cumpărături. E o bună ocazie să le sortezi şi să vezi ce păstrezi şi ce vei da cadou prietenelor (idee  foarte bună, mai ales dacă ştii că un anumit obiect vestimentar i-a fost pe plac uneia dintre ele, îi vei face o surpriză foarte chic).

 Apoi selectează din lucrurile de iarnă ce crezi că vei mai purta încă puţină vreme

mai ales piesele mai noi, de care nu ai apucat să te saturi – şi pune-le pe celelalte la păstrare cu levănţică şi săpunuri frumos mirositoare. Le vei redescoperi cu drag abia peste multe luni.

După ce ai făcut loc ţinutelor cu mânecă scurtă, fustelor şi pantalonilor scurţi, eşarfelor şi trench-urilor, aşează-le cu grijă, astfel încât să ajungi la ele uşor şi să nu trebuiască să le răscoleşti pe toate în căutarea unui obiect anume.

După ce ai terminat cu hainele, e rândul pantofilor şi sandalelor. Cizmele ies din peisaj. Păstrează-le pe cele din cauciuc, se pare că va fi o primăvară ploioasă, şi apoi e so in să porţi pantaloni scurţi şi cizme de cauciuc, mai ales când vin ploile de mai.

Nu uita de accesoriile importante: ochelarii de soare şi poşetele.

Poţi să-ţi inviţi şi prietenele ca să asiste la această operaţiune, ca în scena din SATC-filmul, când Carrie se pregăteşte să se mute din apartamentul care a făcut istorie şi le cheamă pe Charlotte, Miranda, Samantha ca să asiste la o adevărată ,,home made fashion presentation’’. Dă muzica la maximum, poate începe o mică petrecere. Cu şampanie şi tort de ciocolată.

Iar dacă terminaţi în timp util, puteţi face apoi o incursiune în magazinul preferat şi să-ţi cumperi ceva nou. Poartă noroc.

Acordă-i acestei acţiuni importanţa care i se cuvine. Gândeşte-te că următorul aranjament va fi când vor începe să cadă frunzele. Aşa că bucură-te de primăvară şi de mai mult aşteptata vară!

by

3 răspunsuri:
| Good Cat a răspuns:

Dap asa ma gandeam si eu. Le scot, le bag la loc.
Fiecare are modul sau unic de a-si aranja lucrurile/ hainele.
Si sincer de ce sa imi aduc prietenele sa imi vada chiloteii si sosetutele? Sau sa le aud cum imi venereaza un pantalon/ o bluza?
Lame...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e o idee.

| roxynutza a răspuns:

Asa o sa fac mersi:*