| NanaBaby a întrebat:

Cum pot invata sa imi asortez hainele, adica dupa culori :p? Funda happy.

Răspuns Câştigător
| SelenaDesire a răspuns:

Nu exista o "învăţătură" anume. Cel puţin nu din câte ştiu eu. Dar te poţi lua după un set de creioane, sau şi mai bine de carioci. Eu una le aşez aşa:

Vine violetul primul (simplu), apoi vin indigourile (ccăci aceste vin cu albastrul), apoi vine albastrul de la cel mai închis până la cel mai deschis (iar cele care dau în verde >albastru.marin, etc< lângă verde) care verde vine imediat după albastru, (toate nuanţele, iar cele spre galben, la sfârşit, lângă/spre galben), apoi vine alb, apoi galben, portocaliu, roz, roşu, maro, negru.

BONUS + http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_de_culori
+ http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:0

Baftă :*

6 răspunsuri:
| 10011993 a răspuns:

Pentru a-ti asorta hainele ai nevoie de cateva notiuni de colorimetrie!
o sa incerc sa te ajut!:*
deci negru si alb fiind non-culori se asorteaza la orice!:*
iar restul culorilor nerg in set cum ar fi: roz-mov, albastru-blue, verde-bej, galben-crem-maro
dar pot fii si combinatepentru look-uri mai indraznetebig grin cum ar fi: mov-albastru, verde-galben:*
bafta si ma poti contacta pe privat daca nu te descuri:*

| CherryKiss a răspuns:

Ok nu este nimic asa greu, :*

voi incerca sa te invat insa totul depinde de tine, de imaginatia ta. :p decii incearca sa iti scoti toate hainele din dulap si sa incerci sa probezi combinatii pe care nu te`ai fi asteptat sa le porti vreodata impreuna. este distractiv si totodata vei putea gasi combinatiile perfecte:p

ok si cateva sfaturithinking in primul rand, uite`te si in functie de anotimp. adica. nu incerca sa porti toamna ceva verde, ar fi de prost gust. vara. incearca culori cat mai vii, care sa te scoata in evidenta. opteaza pentru hainele simple dar de bun gust. lasa`ti imaginatia sa creeze. iti poti da si singura seama ce culori se "impaca" ca sa zic asa si ce culori nu. :* fi creativa.

sper ca am ajutat.

funda?:*

| opacatoasa a răspuns:

Din totdeauna s-au potrivit: albastru cu portocaliu, rosu cu verde si galben cu violet. big grin Dar sa nu fie contrastul prea puternic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cartea de desen, acolo arata niste poze draguta cu culori (scuze de cacofonie) care ar trebui sa se asorteze.
Funda?:d

| andreeutsa a răspuns:

In cartea de desen sunt poze cu culorile care se asorteaza, chiar aca acolo nu scrie "se asorteaza"laughing, te descurciti tulaughing

| cristina_9924 a răspuns:

Exista o stea a culorilor unde principalele 3 culori sunt rosu. galben si alebastru d; iar din combinatiile acestor culori reies alte culori gen :din rosu si galben reiese portocaliu. din galben si albastru reiese verede. iar din albastru si rosu reiese mov:d conform unor studii s0a stabilit ca culorile opuse se asorteaza :vosu cu verde. galben cu mov si albestru cu portocaliu; d http://www.google.ro/......tp?/imgres r:6, s:0, i:79 funda?