| alexutzzzzzzzza a întrebat:

Cum pot prepara tratamentul pe baza de coji de nuci verzi pentru inchiderea nuantei parului? dar cu frunze de nuc?

Răspuns Câştigător
| Alexa_3478 a răspuns:

1. Reteta cu nuci: se prepara un decoct dintr-un pumn de coji de nuci verzi si un litru de apa. Acestea se fierb pana cand apa scade la jumatate. Decoctul se strecoara si se foloseste in apa de clatit. Are rolul de a intensifica efectele parului castaniu. Pentru a obtine o nunta mai inchisa si pentru o mai buna acoperire a firelor albe folositi decoctul direct pe firele de par, fara sa il diluat.

2.Pentru par brunet puteti folosi ceaiul negru. La un litru de apa puneti 10 pliculete de ceai negru, fierbeti apa si, dupa racire, o aplicati pe par. Lasati-o sa actioneze jumatate de ora dupa care clatiti din nou parul doar cu apa.

3.Nuca- pentru culoarea parului
- realizati un decoct din 100 g frunze sau coaja verde de nuca la 1 l de apa;
- fierbeti 20-30 de minute;
- lasati sa se raceasca, dupa care tamponati parul cu aceasta solutie.

Sau citeste:

http://www.shiny-hair.com/vopseste-ti-parul-in-mod-natural/

Daca ti. a fost de ajutor,

Rasplateste.ma te rog cu un Folositor sau cu o Fundita!

Tnx!:*

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Ca sa inchizi?/hmm. cu frunze de nuc il deschizi. acum depinde ce culoare a parului ai. cu coji de nuci nu am auzit. dar poti ff bine sa ti dai cu nuantator [ sampon culorant care te ajuta sa ti vopsesti parul [pentru 10 spalari ] pentru ca se curata apoi. nu are amoniac deci nu iti ataca parul si atunci rezolvi problema. costa ceva la 7 8 ron gasesti la orice magazin de cosmetice si vopsele. ceri catalogul pentru acest produs si ti alegi in functie de culoarea parului tau si cum doresti sa fii

| Chαяtreux a răspuns:

Ai nevoie de doar 100 g frunze de nuc. Decoctul din frunze de nuc asigura o co­lorare naturala a parului. Parul astfel vopsit isi pastreaza stralucirea si nici nu se usuca, asa cum se intampla uneori in cazul produselor chimice. Pentru decoct avem nevoie de 100 g de frunze de nuc sau de coaja de nuci verzi, care se fierb intr-un litru de apa. Dupa racire se tamponeaza parul. Trebuie sa avem grija sa nu atingem pielea capului, puterea de colorare a decoctului din frunze de nuc este foarte mare si pot ramane pete.
Bafta! happy