| Koguan a întrebat:

Cum pot sa ajung pana la lungimea asta intr-un an? Vreau ca pana in iunie 2015 si am parul lung, pentru un eveniment important.
http://how-to-get-a.com/wp-content/uploads/2014/01/long- hair.jpg
momentan il am asa:
http://cdn.stylisheve.com/......air_10.jpg
Exista vreun tratament ceva?

2 răspunsuri:
| RiriK a răspuns:

Tratamentul cu uleiul de ricin este cel mai bun, din cate stiu eu. Mie mi-a crescut destul de mult in cateva luni.

| Laughin4now a răspuns:

Am avut părul la fel de lung ca şi fata din prima poză, apoi, ca o fraieră, m-am tuns cu vreo 5 cm mai scurt decât fata din a doua poză. Mi-a crescuuuuut, iar acum 2 luni m-am tuns la fel de scurt ca prima dată şi ţin să-ţi zic că mi-a crescut foarte repede, deja îl am ca tipa din a doua poză. Sunt adepta părului lung şi disperată de faptul că voiam să-mi crească repede, am tot căutat remedii care să-i stimuleze creşterea.
Am dat de uleiul de ricin şi am zis că n-am nimic de pierdut. Mi-am cumpărat o sticluţă de la farmacie (cu 3 lei, 3 lei şi ceva) şi m-am uitat pe diverse site-uri cum se aplică. Îl consider foarte util şi are efecte regeneratoare asupra părului.
Dacă te interesează tratamentul cu uleiul de ricin, uite cum îl folosesc eu: o dată pe săptămâna (duminica pe la 2, 3) îmi umplu atâtea linguri cu ulei, până când termin de masat scalpul întregii suprafeţe cu ulei de ricin şi las lingura de fiecare dată, maxim 10 secunde pe ochiul aragazului pentru a se încălzi şi pentru a putea aplica uleiul mai uşor. Cu vârful a două degete înmuiate în ulei, mă masez uşor pe scalpul şi la rădăcina părului. Nu durează foarte mult, cam 15-20 de minute, depinde de ritmul tău. După ce termin, îmi prind părul în coc şi îl acopar cu o folie de plastic transparentă pentru menţinerea temperaturii şi peste îmi mai pun şi un prosop.
Dacă te uiţi pe diverse site-uri, unii or să-ţi zică să laşi uleiul să acţioneze 30 de min sau alţii câteva ore. Eu îl las cam 3-4 ore, depinde cât timp am.
Dacă vrei să procedezi la fel, baftă şi dacă nu, într-un an, părul o să-ţi crească destul de mult dacă nu foloseşti placă, ondulator sau orice alt fel de căldură care să-l deterioreze. :-) Baftă!