| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac spagatul? sau sfoara

76 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Sfoara si/sau spagatul nu se face asa usor, trebuie sa fi elastica in picioare ca sa o poti face pana jos, trebuie sa muncesti la asta daca vrei sa faci sfoara si spagatu-l corecthappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sapagatul este mai usor decit sfoara! numai prin exercitii poti reusii!

| Dorinel a răspuns:

Depinde daca esti baiat sau fata

| Marii a răspuns:

Iti trebuie antrenament. Apuca-te de gimnastica, cred ca intr-un an o sa reusesti sa faci.

| mihnea_5388 a răspuns:

Depinde de varsta care o ai... daca ai peste 14 ani trebuie sa mergi la sala...

| princess92 a răspuns:

Pai.cu muncatongue eu pot face spagatul pana jos dar numai daca am dreptul in fata. daca fac cu stangul.nu e pana jos...mai am putin d lucrat.si sfoara... e mai greahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa fac sfoara si spagatul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa fac sfoara si spagatul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poy... e cam greu... dar te sfatuiesc sa faci asa pana unde poti tu sh cu timpul o sa poti cat mai jos...depinde sh de tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi spune si mine ce exerciti sa fac plssssssssssssss? ca va raman datoare am 10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi spuneti va rog ce exerciti trebuie sa fac pentru a putea face sfoara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa poti face spagatul trebuie sa poti intinde picioarele pana la pamant ai nevoie de antrenament mult uni cred ca spagatul e usor de facut dar e greu de facut spagatul trebuie sa te antrenezi de la cel putin 7 dau 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa poti face spagatul trebuie sa muncesti de mica trebuie sa pati intinde picioarele pana la pamant. uni cred ca e usor sa faci spagatul dar e greu trebuie sa te antrenezi de la cel putin 7 sau 11 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde as putea gasi niste exercitii pentru elasticitate? daca puteti sda-mi ziceti un site

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Printr'o incalzire buna si treptat.

| ριтʏcнα a răspuns:

Ei da intr-un anlaughing)eu am reusit in doua saptamani.hai sa iti zic cum am procedat.mai intai imi puneam piciorul stang in spte si piciorul drept in fata indoit si ma lasam pe el (pe piciorul drept). faceam in fiecare zii asa si ma lasam cat mai mult si la spagat si la sfoara.si in fiecare zi cate un pic, cate un pic am reusit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spagatul nu se face osor trebuie sa stii cum sa te aranjezi intr-o pozitie corecte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie fandari laterale zilnic si incearca sa faci si spagarul dupa aceea cate un pic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa o incalzire corecta pentru a pune in miscare muschii, apoi inearca sa faci sfoara.Nu te grabi din prima ca risti sa faci intindere sau rupere de ligament.Incearca sa faci zilnic, de 2 ori...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa fac spagatul sau sfoara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot face sfoara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca reusesti sa faci spagatul vei putea face si sfoara...este un exercitiu, decat unul singur(simplu, foarte putin dureros, si eficient). nu ce bat astia campii cu o gramada de exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. inainte podul de sus nu-l puteam. dar am incercat.in fiecare zi si intr-o saptamana am reusit! acum vreau sa reusesc spagata.cum sa fac? am 11 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci multe exercitii.eu fac taekuando si am nevoie sa stiu sfoara. fac multe exercitii de tot felul succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iata niste mici trucuri care te vor ajuta sa faci spagatul sau sfoara:

1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cit mai spre exterior, piciorul din spate
incerci sa-l duci cit mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si
incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cit mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinind genunchii intinsi. La inceput cit sa atingi solul cu palmele,
apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stind in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercind sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc),
astfel incit sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul.
Dupa ce reusesti "performanta", roga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cit de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stind in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna linga fund.
Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi;
la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfarsit, incerci sfoara. Intii cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos;
stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi citiva centimetri.
good luck!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mie mi-a aratat o prietena(majoreta)cum sa fac sfoara.nu stiu sa fac spagatul, dar uite sfoara(sfoara e cu picioarele in lateral) :
1.pentru incalzire, fa 10 fandari si 10 genoflexiuni.
2.primul exercitiu de elasticitate, fa 10 fandari cu mainile la ceafa sau intinse in fata, apoi, cu mainile in aceeasi pozitie, indreapta-ti spatele, si fa mai multe fandari.
3.stai in lumanare si departeaza piscioarela ca la sfoara cat de mult poti apoi adunale fa asta de vreo 10 ori, apoi incearca sa faci sfoara. vei ajunge mai jos decat pana acum
repeta de mai multe ori ex. 3 si dupa fiecare incearca sfoara. asa am facut-o eu in 3 zile.
sfat:poti forta putin, dar daca simti ca te doare tare oprestete(iti poti sparge venele)
fa exercitii zilnice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te cracanezi pana reusestihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pot sa fac sfoara, dar spagatul nu pot; am lucrat la sala 5 luni ca sa o pot face, si uite si rezultatul, sunt mandra de astabig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fii subtirica si curajoasa pentru a putea incerca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog cine ma ajuta si pe mine cu spagatul ma gasiti la remixxx33 id